Indi, zjarri përfshin kampin Rohingya, qindra persona të pastrehë

Një zjarr masiv ka shkatërruar kampin e refugjatëve Rohingya në kryeqytetin Indian, New Delhi, duke lënë qindra njerëz të pastrehë.

Zjarri shpërtheu rreth orës 11:30 pasditen e së shtunës dhe u përhap shpejt nëpër kamp, ​​duke shndërruar në hi 55 strehëza rrëshqitëse në zonën Madanpur Khadar në jug të kryeqytetit. Asnjë vdekje ose lëndim serioz nuk është raportuar deri më tani

15 zjarrfikëse ndihmuan të vinin flakët nën kontroll për rreth gjashtë orë. “Ne nxituam në vend me shpejtësi dhe filluam të shuajmë flakët,” i tha Sandeep, një operator në Shërbimin Zjarrfikës në Delhi.

Një vullnetar tjetër, Ahmad Kamal, hapi dyert e hotelit të tij afër dhe strehoi disa refugjatë duke u siguruar atyre ushqim dhe ujë.

“Ne ishim të uritur. Disa njerëz erdhën këtu në mëngjes dhe na dhanë banane dhe qumësht, ”tha refugjati Tayyab Begum, 45 vjeç.

Rreth 40,000 refugjatë që besohet se janë pa dokumente, jetojnë në kampe nëpër qytetet indiane. Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Refugjatët ka siguruar disa prej tyre me karta refugjatësh, të cilat i ndihmojnë ata të kenë qasje në disa shërbime themelore dhe supozohet se i mbrojnë ata nga veprimet e policisë.

Më shumë se 750,000 refugjatë u strehuan në Bangladesh në vitin 2017 pasi ushtria e Mianmarit filloi një goditje brutale ndaj pakicës myslimane, të cilët janë përndjekur nga autoritetet e Mianmarit për dekada. Bangladeshi aktualisht mban më shumë se një milion refugjatë në kampe.

Një numër i madh i refugjatëve janë strehuar në vendet fqinje të Azisë, duke përfshirë Indinë dhe Malajzinë.

Qeveria nacionaliste hindu indiane ka thënë se do të dëbojë refugjatët Rohingya në Mianmar. Grupet e të drejtave kanë paralajmëruar kundër deportimit të Rohingya në Mianmar, i cili gjithashtu përjetoi një grusht shteti ushtarak në shkurt.

Tani për tani, deportimi i tyre është bllokuar nga Gjykata e Lartë Indiane. Por 300 refugjatë janë ende të burgosur.

Ndërsa policia ka nisur një hetim mbi zjarrin, disa refugjatë nuk përjashtuan sabotimet.

Sidoqoftë, refugjatët thonë se mundësia që kampi të jetë “djegur qëllimisht” nuk mund të përjashtohej, pasi burrat që i përkisnin grupeve të krahut të djathtë hindu ishin akuzuar më parë për ndezjen e zjarreve në kamp.

Grupet Hindutva, të cilat mbështesin Partinë në pushtet Bharatiya Janata (BJP), kanë bërë fushatë për dëbimin e refugjatëve Rohingya, duke thënë se ato përbëjnë një kërcënim të sigurisë për Indinë dhe se ata duan të marrin tokën.

“Këto lloj incidentesh po ndodhin rregullisht dhe kjo është hera e tretë që kampi merr flakë këtë vit. Ne dyshojmë se ka burra pas saj, ”tha Ali Johar, një aktivist i komunitetit Rohingya në New Delhi.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *