India do të blejë 10 milionë doza të vaksinës së Zydus Cadila

India ka vendosur të marrë një porosi prej 10 milionë dozash të vaksinës së ADN-së Covid-19 të Zydus Cadila me një çmim prej 265 rupi (3,57 dollarë) për dozë, tha prodhuesi i barnave të hënën.

Vaksina me tre doza, ZyCoV-D, u miratua nga rregullatori i ilaçeve të vendit në gusht për përdorim urgjent tek të rriturit dhe fëmijët e moshës 12 vjeç e lart.

Ndryshe nga shiringat tradicionale, ajo administrohet duke përdorur një aplikues “PharmaJet” pa gjilpëra, i cili do të shitet me 93 rupi për dozë.

“Aplikimi pa gjilpëra i vaksinimit, shpresojmë se do të motivojë shumë të tjerë për të vaksinuar dhe mbrojtur veten nga COVID-19,” tha Sharvil Patel, drejtor menaxhues i Zydus.

Kostoja totale e qeverisë për të vaksinuar një person me vaksinën dhe aplikuesin do të arrinte në 1,074 rupi (14,48 dollarë).

India deri më tani ka administruar gati 1.09 miliardë doza vaksinash për popullsinë e saj të rritur, nga të cilat 88% kanë marrë një version të injektimit të AstraZeneca nga Instituti i Serumit të Indisë, i cili ua shet atë qeverive shtetërore me 400 rupi një dozë dhe spitaleve private për 600 rupi.

Dy vaksinat e tjera të përdorura në vend janë nga prodhuesi i vaksinave Bharat Biotech dhe Sputnik V i Rusisë. Bharat Biotech e shiti vaksinën e saj me 150 rupi për dozë, ndërsa Laboratorët e Dr. Reddy, furnizuesi i Sputnik V, e kanë vlerësuar vaksinën me 995 rupi.

Çmimi prej 265 rupi ishte vendosur në konsultim me qeverinë, tha Zydus.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.