India do të rihapet për turistët nga 15 tetori

India do të rihapet për turistët nga 15 tetori pasi është mbyllur për më shumë se një vit për shkak të pandemisë së Covid-19, tha qeveria.

Vendi kishte pezulluar të gjitha vizat për të huajt që në muajin mars të vitit 2020, kur qeveria e Kryeministrit Narendra Modi vendosi një bllokim të rreptë.

“Pas marrjes në konsideratë të të dhënave të ndryshme, MHA (ministria e brendshme) ka vendosur të fillojë dhënien e Vizave të reja Turistike për të huajt që vijnë në Indi  nga 15 tetor 2021,” tha ministria e brendshme në një deklaratë.

Në fillim të këtij viti vendi me 1.3 miliardë njerëz u godit nga një valë e rëndë e infeksioneve të koronavirusit, me rreth 400,000 raste dhe 4,000 vdekje çdo ditë.

Spitalet u mbingarkuan pasi më shumë se 200,000 njerëz vdiqën në një periudhë prej rreth 10 javësh, sipas numrave zyrtarë që shihen gjerësisht si një nënvlerësim.

Rritja u fajësua për variantet e reja të virusit dhe qeveria kishte hequr kufizimet shumë shpejt dhe kishte lejuar që të zhvilloheshin ngjarje sportive dhe festimet e mëdha si festivalet fetare.

Por rastet në vend që atëherë janë ngadalësuar ndjeshëm në rreth 20,000 infeksione të reja ditore dhe 200 deri në 300 vdekje javët e fundit.

Më shumë se 250 milionë njerëz janë vaksinuar, megjithëse kjo është e barabartë me vetëm rreth 20 përqind të popullsisë, dhe ekspertët paralajmërojnë se India mund të pësojë një valë tjetër infeksionesh.

Ekonomia indiane pësoi një nga rëniet më të mprehta midis ekonomive kryesore si rezultat i pandemisë, me prodhimin që pësoi rënien e saj më të keqe që nga pavarësia, duke lënë miliona njerëz përsëri në varfëri.

Bllokimi fillestar marsin e kaluar në veçanti ishte një katastrofë, duke lënë dhjetëra miliona punëtorë në ekonominë joformale pa punë pothuajse brenda natës.

Turizmi është një sektor i rëndësishëm për ekonominë e tretë më të madhe të Azisë, ku 10.93 milionë  turistë mbërritën në vitin 2019, sipas qeverisë.

Që nga marsi i kaluar kufizimet për shumicën e kategorive të vizave të huaja si diplomatët dhe biznesmenët janë hequr gradualisht, por turistët mbetën të ndaluar edhe kur shumica e aktiviteteve ekonomike ka rifilluar.

Ministria e brendshme tha se “kishte marrë përfaqësime” nga qeveritë shtetërore dhe aktorë të ndryshëm në industrinë e turizmit për të lejuar turistët të ktheheshin.

Ministria theksoi se të gjithë protokollet Covid-19 “duhet të respektohen nga turistët e huaj, transportuesit që i sjellin ata në Indi dhe të gjithë aktorët e tjerë në stacionet e uljes”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.