India miraton vaksinën e parë në botë të ADN-së për të luftuar Covid-19

Rregullatori i barnave në Indi ka miratuar vaksinën e parë të ADN-së në botë kundër Covid-19 për përdorim urgjent.

Siapas studimeve dhe testimeve të kryera nga prodhuesi i vaksinave Cadila Healthcare, vaksina me tre doza ZyCoV-D parandaloi sëmundjen simptomatike në 66% të atyre që u vaksinuan.

Kjo është vaksina e dytë e Indisë që prodhohet në vend dhe firma planifikon të prodhojë deri në 120 milionë doza në vit.

Vaksinat e mëparshme të ADN -së kanë funksionuar mirë te kafshët, por jo te njerëzit.

Cadila Healthcare tha se kishte kryer provën më të madhe klinike për vaksinën në Indi deri më tani, duke përfshirë 28,000 vullnetarë në më shumë se 50 qendra.

Kjo është gjithashtu hera e parë, pretendoi firma, që një vaksinë Covid-19 ishte testuar tek të rinjtë në Indi-1.000 njerëz që i përkisnin grupmoshës 12-18 vjeç. Goditja u zbulua se ishte “e sigurt dhe tolerohet shumë mirë” në këtë grupmoshë.

Faza kryesore e tretë e provave klinike u krye në kulmin e valës së dytë vdekjeprurëse të virusit. Prodhuesi i vaksinave beson se kjo riafirmoi “efikasitetin e goditjes kundër shtameve mutante”, veçanërisht varianti shumë infektiv Delta.

“Jam shumë i emocionuar për vaksinën sepse ofron shumë potencial të mirë. Nëse kjo  funksionon, e ardhmja e vaksinimit bëhet logjistikisht më e thjeshtë,” tha Prof Shahid Jameel, një virolog i mirënjohur.

Si funksionon kjo vaksinë?

ADN dhe ARN janë blloqe ndërtimi të jetës. Ato janë molekula që bartin atë informacion gjenetik i cili përcillet nga prindërit te fëmijët.

Ashtu si vaksinat e tjera, një vaksinë e ADN -së, pasi administrohet, mëson sistemin imunitar të trupit për të luftuar virusin e vërtetë.

ZyCoV-D përdor plazmidet ose unazat e vogla të ADN-së, që përmbajnë informacion gjenetik, për të dhënë goditjen midis dy shtresave të lëkurës.

Plazmidet bartin informacion në qeliza për të bërë “proteinën spike”, të cilën virusi e përdor për të fiksuar dhe për të hyrë në qelizat njerëzore.

Shumica e vaksinave Covid-19 funksionojnë duke i dhënë trupit udhëzime për të bërë një fragment të kësaj proteine, kështu që mund të nxisë sistemin imunitar të një personi të prodhojë antitrupa dhe të mësojë veten të luftojë virusin.

Çfarë e bën këtë vaksinë ndryshe?

Kjo është vaksina e parë e ADN-së njerëzore në botë kundër Covid-19.

Cadila Healthcare pohon se vaksina e tyre kishte treguar “qëndrueshmëri të mirë” në 25C për të paktën tre muaj – kjo do të ndihmonte që vaksina të transportohej dhe ruhej me lehtësi.

Cilat janë të metat e një vaksine të ADN -së?

Vaksinat e ADN -së të zhvilluara për sëmundjet infektive te njerëzit kanë dështuar në të kaluarën.

“Problemi është se ata punojnë mirë te kafshët. Por ato nuk përfundojnë duke ofruar të njëjtin nivel të mbrojtjes së përgjigjes imune te njerëzit,” tha Dr Kang.

Sfida, sipas Dr Kang, ishte se si të shtyhet ADN -ja plazmidike në qelizën njerëzore në mënyrë që të japë një përgjigje imune të qëndrueshme.

Dr Jeremy Kamil, një virolog në Qendrën e Shkencave Shëndetësore të Universitetit Shtetëror të Luizianës në Shreveport, i bëri jehonë një ndjenje të ngjashme.

“Vaksinat e ADN -së plazmidike janë provuar në të kaluarën. Por ne e dimë se është shumë e vështirë të futësh ADN -në plazmidike në bërthamën e qelizave njerëzore, veçanërisht tek të rriturit,” më tha Dr Kamil.

Vaksinat mRNA – të cilat përdorin ARN të dërguar, një molekulë, për të bërë proteinat – si Pfizer ose Moderna nuk kanë nevojë të arrijnë në bërthamën e qelizës për të qenë efektive dhe për të ofruar efikasitet më të lartë dhe ka të ngjarë të prodhojnë imunitet më afatgjatë.

Pengesa tjetër e mundshme është se ZyCoV-D kërkon tre doza, në vend të dy për dy kandidatët e tjerë që përdoren në Indi. Prodhuesi i vaksinave thotë se po vlerëson një aplikim me dy doza njëkohësisht.

“Do të isha i kënaqur që një kompani vaksinimi kapërceu sfidat e mëdha për ta bërë atë të funksionojë. Por është e domosdoshme që të dhënat e efikasitetit të verifikohen në mënyrë të pavarur,” tha Dr Kamil.

India deri më tani ka dhënë më shumë se 570 milionë doza të tre vaksinave të miratuara më parë – Covishield, Covaxin dhe Sputnik V.

Rreth 13% e të rriturve janë vaksinuar plotësisht dhe 47% kanë marrë të paktën një goditje që nga fillimi i vozitjes në janar.//BBC

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.