India pranë katastrofës nga mutacioni i dyfishtë i Covid-19, Franca dërgon oksigjen dhe ndihma të tjera mjekësore

Franca i ka nisur oksigjen dhe ndihma tjera mjekësore Indisë, e cila po përballet me një shpërthim katastrofik të mutacionit të dyfishtë të koronavirusit.

“Kjo është gjëja më e bukur. Kjo tregon solidaritetin nga shumë francezë. Ekziston vetëm një zgjidhje për të luftuar virusin: solidariteti dhe bashkëpunimi”, tha ministri i Jashtm në Francë, Jean-Baptiste Lemoyne, shkruan CNN.

Dërgesa përfshin tetë gjeneratorë me kapacitet të lartë të oksigjenit, të cilët secili mund të sigurojë një vlerë oksigjeni prej një viti për 250 shtretër, oksigjen i lëngshëm për 2 mijë pacientë për pesë ditë dhe 28 ventilatorë dhe pajisje për njësitë e kujdesit intensiv, tha ambasadori francez në Indi Emmanuel Lenain javën e kaluar në Twitter.

Gjeneratorët e oksigjenit – të prodhuar nga kompania franceze Novair – “do t’u mundësojnë spitaleve të prodhojnë oksigjenin e tyre dhe, ç’është më e rëndësishmja, do të thotë që ata nuk do të duhet të blejnë më oksigjenin e tyre”, tha Drejtori Ndërkombëtar i Novair, Jean-Pierre Berlioz.

“Ne kemi ndërtuar këto tetë njësi në një kohë rekord, një arritje e vërtetë,” tha Berlioz.

“Kjo do të shpëtojë jetë, kështu që ne jemi tepër krenarë për të.”

Për më tepër, kontejnerët e lëngshëm të oksigjenit do të mbushen nga një kompani franceze në Katar dhe do të dërgohen në Indi me anije në ditët në vijim, sipas Lemoyne.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *