India refuzoi të dërgonte ftesë, Ukraina këmbëngul për pjesëmarrjen në samitin e G20-ës

India ka zgjedhur të mos e ftojë Ukrainën në samitin e G20 muajin e ardhshëm, duke qenë vendi mikpritës.

Vendimi është diskutuar gjerësisht, por megjithatë i takon vendit pritës të vendosë se cilët jo-anëtarë do të ftojë çdo vit. Ukraina u ftua në samitin e Indonezisë vitin e kaluar, me Presidentin Zelenskyy që u shfaq virtualisht në takim.

Kievi ka deklaruar se po përpiqet të ndryshojë vendimin, me zëvendësministrin e jashtëm që ka thënë transmetuesve se po “punon” për të marrë një ftesë.

“Ne besojmë se ajo që po bën Federata Ruse në lidhje me përfundimin e “marrëveshjes së grurit” është një sfidë jo vetëm për vendet afrikane dhe aziatike, por edhe për ekonominë globale,” tha Mykola Tochytskyi.

Ai argumentoi se meqenëse pjesa më e madhe e samitit do të përqendrohet në diskutimin e sfidave ekonomike dhe ndërprerjen e furnizimit me ushqim të shkaktuar nga tërheqja e Rusisë nga marrëveshja e drithit të Detit të Zi, Ukraina meriton një vend në tryezë.

Rusia është e ftuar, si një anëtare e G20, pavarësisht thirrjeve të përsëritura për të larguar Kremlinin nga grupi ndërqeveritar.

Putin madje mund të marrë pjesë, edhe pse vitin e kaluar dërgoi ministrin e mbrojtjes Sergei Shoigu në vend të tij. Ai thuhet se është ende duke menduar nëse do të shkojë në Nju Delhi fizikisht për të takuar liderët e tjerë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts