India rrit inteligjencën artificiale në parashikimet e motit ndërsa përmbytjet dhe thatësirat rriten

india rrit inteligjencen artificiale ne parashikimet e motit ndersa permbytjet dhe thatesirat rriten

India po teston inteligjencën artificiale (AI) për të ndërtuar modele klimatike për të përmirësuar parashikimin e motit pasi shirat e rrëmbyeshëm, përmbytjet dhe thatësira po përhapen në të gjithë vendin, tha një zyrtar i lartë i motit.

Ngrohja globale ka shkaktuar përplasje më intensive të sistemeve të motit në Indi vitet e fundit, duke rritur ngjarjet ekstreme të motit, të cilat Qendra e pavarur për Shkencën dhe Mjedisin vlerëson se kanë vrarë afro 3,000 njerëz këtë vit.

Agjencitë e motit në mbarë botën janë duke u fokusuar në AI, e cila mund të ulë koston dhe të përmirësojë shpejtësinë, dhe për të cilën Zyra Metologjike e Britanisë thotë se mund të “revolucionarizojë” parashikimin e motit, me një model të fundit të financuar nga Google që zbulohet se ka tejkaluar metodat konvencionale.

Parashikimi i saktë i motit është veçanërisht i rëndësishëm në Indi, një vend me 1.4 miliardë banorë, shumë të varfër dhe prodhuesi i dytë më i madh në botë i orizit, grurit dhe sheqerit.

Departamenti Meteorologjik i Indisë (IMD) ofron parashikime të bazuara në modele matematikore duke përdorur superkompjuterë. Përdorimi i AI me një rrjet të zgjeruar vëzhgimi mund të ndihmojë në gjenerimin e të dhënave të parashikimit me cilësi më të lartë me kosto më të ulët.

Departamenti pret që modelet klimatike të bazuara në AI dhe këshillimet që po zhvillon të ndihmojnë në përmirësimin e parashikimeve, tha për Reuters KS Hosalikar, kreu i kërkimit dhe shërbimeve klimatike në IMD.

Zyra e motit ka përdorur AI për të gjeneruar alarme publike në lidhje me valët e të nxehtit dhe sëmundje të tilla si malaria, tha Hosalikar. Ai ka në plan të rrisë observatorët e motit, duke ofruar të dhëna deri në nivelin e fshatit, duke ofruar potencialisht të dhëna me rezolucion më të lartë për parashikimet, tha ai.

Qeveria tha se dëshiron të gjenerojë parashikime të motit dhe klimës duke përfshirë AI në modelet tradicionale dhe ka ngritur një qendër për të testuar idenë përmes seminareve dhe konferencave.

“Një model i inteligjencës artificiale nuk kërkon koston e lartë të funksionimit të një superkompjuteri, ju mund ta përdorni edhe nga një desktop me cilësi të mirë”, tha Saurabh Rathore, një asistent profesor në Institutin Indian të Teknologjisë në Delhi.

Gjithashtu nevojiten të dhëna më të mira për të përfituar sa më shumë nga AI, thonë ekspertët.

“Pa pasur të dhëna me rezolucion të lartë në hapësirë ​​dhe kohë, asnjë model i AI për zmadhimin specifik të vendndodhjes të parashikimeve ekzistuese të modeleve nuk është i realizueshëm,” tha Parthasarathi Mukhopadhyay, një shkencëtar klimatik në Institutin Indian të Meteorologjisë Tropikale.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts