Indonezi, përmbyset kamioni i ngarkuar me minatorë, 18 të vdekur

Një kamion i mbingarkuar me 29 persona është përplasur në një kodër dhe është përmbysur pranë një miniere të paligjshme ari në provincën Papua Perëndimore të Indonezisë të mërkurën, duke vrarë 18 persona dhe duke lënë disa tjerë të plagosur, tha policia.

Kamioni, i mbushur me minatorë dhe familjet e tyre, ishte nisur të mërkurën drejt kryeqytetit të provincës Papua Perëndimore Manokwari për të festuar Pashkët.

Ata ishin duke u nisur nga një zonë minerare në fshatin Minyambou të rrethit të malit Arfak kur goditi malin dhe u përmbys para agimit, tha shefi i policisë lokale pariziene Herman Gultom.

Të mbijetuarit thanë se motori i kamionit me sa duket humbi fuqinë duke u ngjitur në një kodër. Ai u rrotullua mbrapa përpara se të përplasej, duke vrarë 13 persona në çast, duke përfshirë një fëmijë dhe shoferin. 16 të tjerët u dërguan në dy spitale, disa në gjendje kritike, dhe pesë vdiqën gjatë trajtimit.

Rrëshqitjet e dheut, përmbytjet dhe shembjet e tuneleve janë vetëm disa nga rreziqet me të cilat përballen minatorët.  Punëtorët shpesh përdorin pak ose aspak mbrojtje gjatë punës.

Aksidenti i fundit i madh i vendit lidhur me minierat ndodhi në shkurt 2019 kur një strukturë e improvizuar prej druri në një minierë ilegale ari në provincën Sulawesi të Veriut u shemb për shkak të zhvendosjes së tokës dhe numrit të madh të vrimave të minierave. Më shumë se 40 njerëz vdiqën, të varrosur në gropën e minierës.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *