Indonezia heq dorë nga plani për të blerë avionë luftarakë Mirage nga Katari

indonezia heq dore nga plani per te blere avione luftarake mirage nga katari
indonezia heq dore nga plani per te blere avione luftarake mirage nga katari

Indonezia ka hequr dorë nga një plan i diskutueshëm për të blerë 733 milionë euro (790 milionë dollarë) avionë luftarakë Mirage 2000-5 të përdorur më parë nga Katari, tha zëdhënësi i ministrisë së mbrojtjes.

“Nuk ka blerje të avionëve Mirage. Edhe pse ishte planifikuar, ajo është anuluar … që do të thotë se nuk ka kontratë aktive,” tha zëdhënësi Dahnil Anzar Simanjuntak në një deklaratë, por nuk dha detaje.

Muajin e kaluar, ministria tha se marrëveshja për blerjen e 12 avionëve luftarakë u vonua për shkak të kufizimeve fiskale dhe se ushtria do të urdhëronte një rinovim për avionët e saj ekzistues Sukhoi dhe F-16 në vend të kësaj.

Blerja e planifikuar ngjalli polemika kur u njoftua vitin e kaluar, pasi ligjvënësit thanë se avionët e përdorur ishin të vjetër.

Ministri i Mbrojtjes Prabowo Subianto, kandidati kryesor për të fituar zgjedhjet presidenciale të Indonezisë më 14 shkurt, është kritikuar për marrëveshjen nga kandidatët rivalë gjatë fushatës.

Por ai mbrojti blerjen gjatë debateve presidenciale, duke thënë se avionët e përdorur ishin ende të mirë për 15 vjet të tjera dhe ishin të nevojshme ndërsa vendi pret që avionët e tij të rinj të mbërrinin.

Prabowo ka mbikëqyrur përpjekjet e ushtrisë për të modernizuar flotën e saj të vjetër, të cilat përfshijnë blerjen e avionëve luftarakë Rafale, dronë nga Aerospace turke, avionë luftarakë dhe helikopterë transporti nga kompanitë amerikane Boeing dhe Lockheed Martin.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts