Infektoi qëllimisht me Covid-19 8 persona, i riu në Vietnam e pëson keq, dënohet me 5 vite burg

Një burrë nga Vietnami është dënuar me pesë vjet burg për shkeljen e rregullave të Covid-19 dhe përhapjen e virusit.

Sipas BBC ai u shpall fajtor për “transmetimin e sëmundjeve infektive të rrezikshme” te tetë persona, njëri prej të cilëve vdiq.

Vietnami kishte qenë kryesisht i suksesshëm në mbajtjen e Covid jashtë me kufizime të rrepta.

Por infeksionet janë rritur që nga qershori, me një shpërthim të nxitur nga varianti më ngjitës Delta. Vendi ka regjiistruar më shumë se 530,000 raste me më shumë se 13,300 vdekje, shumë prej të cilave kanë ndodhur muajt e fundit.

Në fillim të korrikutn 28 vjeçari, thuhet se kishte udhëtuar me motor nga qyteti Ho Chi Minh në provincën e tij të lindjes Ca Mau në jug të vendit.

Në Ca Mau, Tri u zbulua se kishte gënjyer në një formular deklarate shëndetësore i cili pyeste për historinë e tij të fundit të udhëtimit, dhe gjithashtu nuk kishte respektuar rregullat e izolimit. Autoritetet lokale në atë kohë e kishin bërë të detyrueshme që kushdo që udhëtonte nga provincat e tjera në Ca Mau duhej të izolohej menjëherë për 21 ditë.

Ai më vonë u testua pozitiv për Covid, dhe u zbulua se e kishte transmetuar virusin tek anëtarët e familjes së tij, si dhe personelin në një qendër të mirëqenies të cilën ai e vizitoi.

Ai u dënua me burg dhe gjithashtu u gjobit me shumën prej 880 dollarë (630 £).

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.