Infermierët braktisin profesionin, punësohen në…supermarkete/ Mjekët rrëfejnë për “The Times” situatën në spitale: Është e frikshme! Mos na jepni ne para, por atyre

infermieret braktisin profesionin punesohen nesupermarkete mjeket rrefejne per the times situaten ne spitale eshte e frikshme mos na jepni ne para por atyre
infermieret braktisin profesionin punesohen nesupermarkete mjeket rrefejne per the times situaten ne spitale eshte e frikshme mos na jepni ne para por atyre

Një eksod i stafit të kujdesit social drejt punëve më të paguara në supermarkete, shitje me pakicë po nxit krizën më të keqe të NHS që nga fillimi i regjistrimeve.

Mjekët i thanë The Times se situata “e frikshme”  tani ishte më e keqe sesa gjatë pikut të Covid, por thanë se zgjidhja ishte “të jepnim para për kujdesin social – jo ne”.

Kujdesi social do të marrë vetëm 5.4 miliardë £ nga paketa e re e qeverisë prej 36 miliardë £ për reformën e kujdesit shëndetësor, e financuar nga një rritje në sigurimet kombëtare që u prezantua këtë muaj.Shefat e NHS paralajmëruan se “blloku” në spitale do të përkeqësohej më tej nëse nuk rritej kapaciteti i kujdesit social në mënyrë që pacientët të mund të shkarkoheshin në mënyrë të sigurt nga repartet.

Organizatat mjekësore thanë se ishte jetike që kujdestarët të merrnin një rritje pagash, në mënyrë që ata të fitonin më shumë sesa do të “vendosnin raftet në Tesco”. Rreth 410,000 staf braktisën kujdesin social vitin e kaluar. Vendet e lira të punës në sektor janë pothuajse dyfishuar vitin e kaluar, me një në dhjetë poste tani bosh – një mungesë prej rreth 160,000 punonjësish.

Mungesa e përhapur e fuqisë punëtore dhe kriza e kostos së jetesës do të thotë se stafi po joshet në punë në supermarkete me paga më të larta, ndërsa kompani të tilla si Amazon po ofrojnë “shtrëngime duarsh të arta” deri në 3,000 £. Kjo ka reduktuar kapacitetin në shtëpitë e kujdesit, me katër në dhjetë që refuzojnë të marrin pranime të reja – që do të thotë se pacientët e moshuar dhe të pambrojtur përfundojnë të bllokuar në repartet e spitalit.

Shifrat e NHS në Angli tregojnë një rekord prej 13,000 pacientësh në ditë që marrin shtretër sepse nuk mund të shkarkohen, duke krijuar një bllokim në spitale dhe shërbimet e ambulancës që “kushton jetë”.

Ka më pak shtretër të lirë spitalor se në çdo moment që nga fillimi i pandemisë, dhe koha e përgjigjes së ambulancës dhe koha e pritjes A&E janë më të këqijat që nga fillimi i regjistrimeve.

Dr Katherine Henderson, presidente e Kolegjit Mbretëror të Mjekësisë Emergjente, tha: “Pa një zgjidhje për kujdesin social, kriza e kujdesit emergjent nuk do të përmirësohet. Mos na jepni para, jepini kujdesit social.

“Ju mund të stërvitni një grup njerëzish për stafin e kujdesit social shumë më shpejt se sa mund të trajnoni një infermiere ose mjek. Le të kemi një mision kombëtar për të siguruar kujdesin social me personel dhe të mirëmbajtur në mënyrë që të paktën të mund të marrim një lëvizje në kujdesin zgjedhor dhe kujdesin urgjent. Paguani njerëzit më shumë sesa u jep grumbullimi i rafteve në Tescos, bëjini të ndihen të vlerësuar.”

Henderson tha se pamundësia për të shkarkuar pacientët nga pavijonet e spitalit në kujdesin social nënkuptonte “numër të madh pacientësh janë ngecur në A&E” për shkak të një “blloku daljeje”.

Ajo shtoi: “Shërbimi shëndetësor është duke luftuar më shumë se në çdo kohë. Është më keq se gjatë Covid për kujdesin urgjent.”

Muajin e kaluar 22,506 njerëz pritën të paktën 12 orë për t’u parë në departamentet e urgjencës – një rritje 30-fish në krahasim me marsin e vitit të kaluar, kur 688 pacientë prisnin kaq gjatë.
Në fjalimin e tij të parë si kryeministër në vitin 2019, Boris Johnson qëndroi në shkallët e Downing Street dhe premtoi të rregullonte kujdesin social “një herë e përgjithmonë”. Megjithatë, aktivistët thonë se reformat e tij të shumëpritura të shpallura vitin e kaluar, duke përfshirë një kufi të përjetshëm në kostot e kujdesit , do të dështojnë të adresojnë dekada të nënfinancimit dhe neglizhencës së sektorit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts