“Iniciativa e Rusisë për drejtimin e sigurisë në botë”, ministri i Jashtëm bjellorus: Kriza në Ukrainë u provokua nga ata që janë kundër kësaj nisme

iniciativa e rusise per drejtimin e sigurise ne bote ministri i jashtem bjellorus kriza ne ukraine u provokua nga ata qe jane kunder kesaj nisme
iniciativa e rusise per drejtimin e sigurise ne bote ministri i jashtem bjellorus kriza ne ukraine u provokua nga ata qe jane kunder kesaj nisme

“Situata rreth Ukrainë është duke u ndezur artificialisht nga ata që nuk duan që Rusia të luajë një rol vendimtar në garantimin e sigurisë në botë”, kështu është shprehur ministri i Jashtëm bjellorus Vladimir Makey.

Në një konferencë shtypi ai gjithashtu theksoi se së fundmi Rusia ka marrë iniciativë në drejtim të garantimit të sigurisë rajonale dhe ndërkombëtare dhe sipas tij gjithçka që po ndodh tani rreth Ukrainë është krijuar qëllimisht nga forcat që nuk duan që Rusia të ketë rol vendimtar në sigurimin e sigurisë në rajon dhe në botë.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov i ka cilësuar thirrjet për luftë si të pabaza, duke theksuar se qëllimi i vetëm është përshkallëzimi i tensioneve.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts