Instat: Shkodra një nga qarqet me përgjysmim të lindjeve në 20 vitet e fundit

instat shkodra nje nga qarqet me pergjysmim te lindjeve ne 20 vitet e fundit
instat shkodra nje nga qarqet me pergjysmim te lindjeve ne 20 vitet e fundit

Shqipëria po përballet me rënie të shpejtë të lindjeve. Eshte ky konkluzioni sipas te dhënave zyrtare te INSTAT, fenomen qe u theksua edhe me shume ne vitet pas pandemise. Shkodra është një nga qarqet që në 20 vitet e fundit ka pësuar përgjysmim te lindjeve. Nga 3100 lindje që regjistroheshin mesatarisht ne vitet 2000 viti 2023 u mbyll me vetëm 1300 lindje, 13% me pak krahasuar me vitin e meparshem.

Emigracioni masiv, planifikimi familjar si dhe kushtet jo te favorshme ekonomike jane disa nga arsyet e renies drastike te numrit te lindjeve ne Shkoder.

[embedded content]

Shkodra është një prej qyteteve që ka të theksuar emigracionin masiv gjate viteve të fundit gjë qe ka ndikuar edhe në përgjysmimin e numrit të lindjeve.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts