Integrimi/ Von der Leyen në Samitin e Berlinit: Të përshpejtohet procesi i zgjerimit! Varhelyi: Të krijohet tregu i përbashkët rajonal

Sot, Presidentja e Komisionit, Ursula von der Leyen, dhe Komisioneri për Fqinjësinë dhe Zgjerimin, Olivér Várhelyi, morën pjesë në Samitin e Ballkanit Perëndimor, në kontekstin e të ashtuquajturit ‘Procesi i Berlinit’.

Samiti mblodhi së bashku për tetë herë kryetarët e shteteve ose qeverive nga Ballkani Perëndimor dhe homologët e tyre nga nëntë shtete anëtare të BE-së, përfaqësues të nivelit të lartë të BE-së dhe Mbretërinë e Bashkuar, për të përparuar në bashkëpunimin e tyre rajonal dhe agjendën e integrimit evropian.

Takimi virtual u organizua nga Kancelarja Merkel, ndërsa në fjalën e tij Presidentja e KE dhe komisioneri Varhelyi vunë theksin te procesi i integrimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor, duke kërkuar që të përshpejtohet procesi i zgjerimit.

“Prioriteti ynë i parë është të përshpejtojmë axhendën e zgjerimit në të gjithë rajonin dhe të mbështesim partnerët tanë të Ballkanit Perëndimor në punën e tyre për të kryer reformat e nevojshme për të përparuar në Evropë. Por, angazhimi ynë me Ballkanin Perëndimor shkon përtej kësaj, dhe Procesi i Berlinit ka shërbyer si një inkubator për shumë iniciativa që tani janë bërë një pjesë integrale e politikës së BE-së ndaj rajonit. Së bashku, ne kemi vendosur kursin për një Evropë më të qëndrueshme, më dixhitale dhe më elastike”, tha Presidentja Von Der Leyen.

Nga ana e tij, Komisioni rikonfirmoi angazhimin e tij për bashkëpunim dhe mbështetje për rajonin në rimëkëmbjen e tij pas-pandemike përmes Planit Ekonomik dhe të Investimeve, duke u përqëndruar në investime të tranzicionit të gjelbër dhe dixhital, lidhje të lëvizjes inteligjente, energji të qëndrueshme, infrastrukturë dixhitale dhe biznes zhvillimi i sektorit dhe kapitali njerëzor, përfshirë rininë. Komisioni bëri gjithashtu thirrje për përparim të mëtejshëm në integrimin ekonomik të rajonit për të korrur përfitimet e plota të investimeve të planifikuara.

“Mbyllja e hendekut socio-ekonomik mes Ballkanit Perëndimor dhe BE është thelbësore për procesin e Zgjerimit. Ne po sjellim mundësi të konsiderueshme investimi në rajon përmes Planit Ekonomik dhe të Investimeve. Tani i takon rajonit t’i përdorë ato mirë, duke shfrytëzuar potencialin e tij të plotë ekonomik dhe duke krijuar një Treg të Përbashkët Rajonal bazuar në rregullat e BE”, u shpreh komisoneri Varhelyi.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *