Integriteti i Ukrainës përballë agresionit të Rusisë/ Biden pret në takim presidentin Zelenskiy

Në një lëvizje për të afirmuar mbështetjen e palëkundur të Shteteve të Bashkuara për sovranitetin e Ukrainës, Presidenti amerikan Joe Biden do të takohet me Presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelenskiy në Shtëpinë e Bardhë të mërkurën, 2 Shtator.

Në një deklaratë për shtyp, Shtëpia e Bardhë deklaroi se takimi Qëndrimi i SHBA në lidhje me integritetin territorial të Ukrainës përballë agresionit të vazhdueshëm të Rusisë në Donbas dhe Krime, dhe do të jetë një shfaqje solidariteti midis dy vendeve. Takimi ishte planifikuar fillimisht për 30 gusht, por u shty për të paktën 2 ditë për shkak të përpjekjeve të vazhdueshme të evakuimit në Kabul, ndërsa SHBA -të i afrohen afatit të 31 gushtit për tërheqjen e plotë të trupave.

Takimi demonstron bashkëpunimin e ngushtë midis dy vendeve për sigurinë e energjisë, “dhe mbështetjen tonë për përpjekjet e Presidentit Zelenskyy për të trajtuar korrupsionin dhe zbatuar një axhendë reformash bazuar në vlerat tona të përbashkëta demokratike,” sipas një deklarate nga sekretari i shtypit i Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki. Kjo do të ishte vizita e parë Zelenskiy në Shtëpinë e Bardhë pasi Presidenti amerikan Joe Biden mori presidencën.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *