Inteligjenca Artificiale po vjen në pajisjet Apple, sa e sigurt do të jetë?

Screenshot 15 9 780x439 1

Në konferencën e saj vjetore të zhvilluesve, Apple njoftoi sistemin e shumëpritur të Inteligjencës Artificiale (Al), Apple Intelligence.

Ai pritet të personalizojë përvojat e përdoruesve, të automatizojë detyrat dhe siç premtoi CEO, Tim Cook, do të sjellë një “standard të ri për privatësinë në AI”.

Ndërsa Apple thotë se Al “e brendshme e saj” është krijuar duke pasur parasysh sigurinë, partneriteti i saj me OpenAI ka ngjallur shumë kritika.

Kjo pasi ChatGPT i OpenAl ka qenë prej kohësh subjekt i shqetësimeve për privatësinë.

I prezantuar në nëntor të vitit 2022, ai mblodhi të dhënat e përdoruesve pa pëlqimin e qartë për të trajnuar modelet e tij dhe filloi t’i lejojë përdoruesit të tërhiqen nga një mbledhje e tillë e të dhënave vetëm në prill të vitit 2023.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts