Inteligjenca ushtarake ukrainase zbulon emrin e komandantit të lartë rus: Njësitë në varësi të tij dhe Garda Kombëtare ruse janë përfshirë në krime lufte

Shërbimet e Inteligjencës ushtarake të Ukrainës, kanë bërë me dije se njësitë vartëse të Gjeneralit të ushtrisë ruse Aleksandër Dvornikov, dhe trupat e Gardës Kombëtare të Rusisë janë të përfshira në krime lufte kundër popullsisë civile të Mariupolit.

Gjenerali Dvornikov, komandanti Ushtarak i Qarkut Jugor të Rusisë, u emërua kohët e fundit si komandanti i përgjithshëm i fushatës ushtarake të Rusisë në Ukrainë, sipas një zyrtari amerikan dhe një zyrtari evropian, raporton CNN.

Në deklaratën e saj, Drejtoria kryesore e Inteligjencës e Ministrisë së Mbrojtjes së Ukrainës tha se Dvornikov u emërua komandant i trupave ruse në Ukrainë më 8 prill.
“Njësitë e tij vartëse të forcave të armatosura dhe trupat e Gardës Kombëtare të Rusisë janë të përfshira në krime lufte kundër popullsisë civile të Mariupolit”, thuhet në deklaratën e autoriteteve ukrainase.

Kujtojmë se të hënën, prokurorja e përgjithshme e Ukrainës tha se zyra e saj po hetonte 5,800 raste të krimeve të luftës ruse, me gjithnjë e më shumë të dhëna që dalin në dritë çdo ditë. Të martën, për herë të parë që kishte refuzuar t’i konsideronte të tilla, presidenti amerikan Joe Biden i përshkroi mizoritë në Ukrainë si gjenocid.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com