Intensifikohen sulmet ruse, armiqtë nisin ofensivën në rajonet e Donetsk dhe Luhansk

Rusia ka përqendruar forcat ushtarake në Donetsk dhe Luhansk të Ukrainës.

Forcat ruse i kanë fokusuar përpjekjet e tyre kryesore në një operacion “agresiv” që synon vendosjen e kontrollit të plotë mbi rajonet Donetsk dhe Luhansk, tha Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës në përditësimin e tij të përditshëm.

Ka pasur gjithashtu sulme të vazhdueshme në zonat lindore të vendit, por pa sukses, shtohet përditësimi

Forcat ruse po vazhdojnë gjithashtu përpjekjet e tyre për të sulmuar Mariupolin, një nga qytetet më të bombarduara dhe më të dëmtuara në Ukrainë. Trupat ukrainase kishin mbrojtur sulmet në qytet për më shumë se dyzet ditë, tha përditësimi.

Ai gjithashtu pretendon se Rusia po vazhdon të përdorë në mënyrë aktive municione të ndaluara nga ligji ndërkombëtar.
BBC nuk ka qenë në gjendje ta verifikojë këtë në mënyrë të pavarur.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *