Intensifikohet vullkani në ishullin e Karaibeve

23:46 12/04/2021

Ekspertët kanë deklaruar se do të ketë shpërthime të fuqishme gjatë ditëve në vazhdim

Ishulli i ShĂ«n Vincentit nĂ« Karaibe  ka tĂ« ngjarĂ« tĂ« shohĂ« shpĂ«rthime tĂ« mĂ«tejshme vullkanike dhe hirit gjatĂ« ditĂ«ve tĂ« ardhshme. Vullkani La SoufriĂšre i cili shpĂ«rtheu pĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« tĂ« premten, duke mbuluar ishullin nĂ« njĂ« shtresĂ« hiri detyroi mĂ« shumĂ« se 16,000 njerĂ«z tĂ«  largohen shtĂ«pitĂ« e tyre.

Shpërthimet më të vogla vazhduan gjatë fundjavës, duke shkaktuar ndërprerje të energjisë dhe ndërprerje të furnizimit me ujë. Zyrtarët e emergjencave e kanë përshkruar peizazhin si apokaliptike.

Hiri ka mbuluar ndĂ«rtesat dhe rrugĂ«t pĂ«rreth ishullit, pĂ«rfshirĂ« kryeqytetin e tij Kingstown. Organizata e menaxhimit tĂ« emergjencave Nemo ka deklaruar se ishulli do tĂ« pĂ«rballet me shpĂ«rthime tĂ« fuqishme por njerĂ«zit duhet tĂ« qĂ«ndrojnĂ« vigjilentĂ« dhe tĂ« presin evakuuimin nga ekipet e kĂ«rkim-shpĂ«timit. 

MĂ« shumĂ« se 3,000 njerĂ«z kanĂ« qĂ«ndruar nĂ« disa qendra provizore. Anijet e lundrimit janĂ« pĂ«rgatitur gjithashtu pĂ«r tĂ« marrĂ« evakuuar njerĂ«zit nĂ« ishujt e afĂ«rt. ShĂ«n Lucia, Antigua dhe Grenada tĂ« gjithĂ« kanĂ« hapur kufijtĂ« e tyre pĂ«r t’u mirĂ«pritur njerĂ«zit e evakuuar. NjĂ« grup prej 130 personash janĂ« dĂ«rguar tashmĂ« nĂ« ShĂ«n Lucia.

Njerëzit në ishullin e Shën Lucia, i cili është rreth 47 milje në veri të Shën Vincent, janë paralajmëruar të jenë të kujdesshëm pasi cilësia e ajrit po e bën më të vështirë frymëmarrjen për njerëzit.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *