Interesimi i lartë, shtyhet edhe me dy ditë afati për regjistrimin në Maratonën e Tiranës

Nisur nga interesimi i madh, organizatorët e Maratonës së Tiranës kanë vendosur që të shtyjnë datën e fundit të regjistrimeve për Maratonën e Tiranës 2023. Të gjithë të apasionuarit pas sportit, apo dhe organizata apo kompani të ndryshme që duan të advokojnë një çështje, do të kenë në dispozicion edhe dy ditë të tjera kohë. Regjistrimet do të mbyllen në datë 15 Tetor 2023, në orën 23:59.
Kjo vendim është marrë për të lejuar më shumë vullnetarë të regjistrohen dhe të kenë mundësinë të marrin pjesë në këtë ngjarje të madhe sportive. Në këtë mënyrë, të gjithë ata që duan të jenë pjesë e Maratonës së Tiranës 2023 kanë ende disa ditë të tjera për të plotësuar regjistrimin e tyre.
Gara është e ndarë në katër kategori: “Marathon” gara e plotë që i dedikohet profesionistëve, “Half Marathon”, për ata që duan të sfidojnë veten, “Tirana 10K” ku garojnë kryesisht të apasionuarit pas maratonave, por jo profesionistë dhe kategoria “We Too” që është gara për personat me aftësi ndryshe. Ky vit është i veccantë, pasi Tirana është dhe “Qyteti Europian i Sportit” për vitin 2023.

MARATONA E TIRANËS: NJË FESTË PËR SHËNDETIN DHE MIQËSINË

Maratona e Tiranës është më shumë se një ngjarje sportive – ajo është një festë e madhe që bashkon komunitetin dhe nxit miqësinë, shëndetin dhe sportin. Kjo ngjarje e vjetër, që ka evoluar dhe rritur ndjeshëm ndikimin e saj në metropolin e Shqipërisë, ka sjellë me vete edhe një spektakël të rrallë për miqësitë e krijuara në rrugët e kryeqytetit.
Maratona e Tiranës është një rast i veçantë për të takuar shokë e miq. Përtej sfidës fizike që ofron vrapimi në 42.195 km të saj, kjo ngjarje bën që miqtë dhe familjet të bashkohen për të ndjekur dhe inkurajuar pjesëmarrësit. Dhjetëra mijëra spektatorë mbushin rrugët e Tiranës për të përcjellë atletët, duke krijuar një atmosferë euforike dhe padiskutim, për ata që dalin nga zona e rehatisë, një adrenalinë më shumë.
Por maratona nuk është thjesht një festë për ata që janë të lidhur ngushtë me sportin. Ajo është një mundësi për të dhënë mesazhe të qenësishme për sportin dhe shëndetin e mirë. Përmes pjesëmarrjes së saj dhe ndjekjes së evenimentit, dëshmohet për çdo vit se aktiviteti fizik është thelbësor për një jetë të shëndetshme dhe të lumtur. Kjo sjellje inkurajuese nxit të tjerët të fillojnë të marrin përsipër përgjegjësinë për shëndetin e tyre.
Maratona e Tiranës gjithashtu ka një ndikim pozitiv në kulturën sportive të qytetit, sidomos tani me një arsye më shumë, sepse Tirana është shpallur Qyteti Europian i Sportit. Ajo sjell shumë njerëz të rinj, të huaj e vendas të përbashkohen në pistën e vrapimit, që në këtë rast janë vetë rrugët e qytetit. Maratona i bën qytetarët të ndjehen të përfshirë në një ngjarje të madhe dhe ndikon në ndërgjegjësimin për rëndësinë e sportit dhe aktiviteteve fizike në përgjithësi.
Maratona e Tiranës është një festë e madhe për shëndetin, miqësinë dhe sportin. Ajo është një rast i veçantë për të festuar këto vlera të rëndësishme dhe për të inkurajuar një kulturë të shëndetshme dhe aktive në qytetin tonë. Kështu që mbetet sërish një ftesë për ju: Bashkohuni në këtë festë të madhe dhe bëhuni pjesë e një ditë të paharrueshme për Tiranën dhe Shqipërinë!

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts