Investigimi i “The Guardian”/ Zbulohen të dhëna nga një prej bankave më të mëdha në botë, implikohen politikanë e kriminelë, kush është ish-kryeministri ukrainas që “gllabëroi” 200 mln euro

Rrjedhje masive nga një prej bankave private më të mëdha në botë, Credit Suisse, ka ekspozuar pasurinë e fshehur të klientëve të përfshirë në tortura, trafik droge, pastrim parash, korrupsion dhe krime të tjera të rënda.

Detajet e llogarive të lidhura me 30,000 klientë të Credit Suisse në të gjithë botën, ku demaskohen përfituesit e më shumë se 100 miliardë frangave zvicerane (80 miliardë £) të mbajtura në një nga institucionet financiare më të njohura të Zvicrës. The Guardian ka marrë rezultate të të dhënave, ku ka botuar një sërë kriminelësh e politikanësh të njohur të përfshirë në afera të shumta korruptive.

  • foto galeri

Në këtë rrjedhje përfshihet një trafikant qeniesh njerëzore në Filipine , një bos të bursës së Hong Kongut të burgosur për ryshfet, një miliarder që urdhëroi vrasjen e të dashurës së tij të famshme në Liban dhe drejtuesit që plaçkitën kompaninë shtetërore të naftës të Venezuelës, si dhe politikanë të korruptuar nga Egjipti e Ukrainë.

Një llogari në pronësi të Vatikanit në të dhënat u përdor për të shpenzuar 350 milion € (290 milion £) në një investim të dyshuar mashtrues në një pronë në Londrës.

Credit Suisse tha se ligjet e rrepta të sekretit bankar të Zvicrës e penguan atë të komentonte mbi pretendimet në lidhje me klientët individualë.
“Credit Suisse kundërshton me forcë pretendimet dhe konkluzionet në lidhje me praktikat e supozuara të biznesit të bankës,” tha banka në një deklaratë , duke argumentuar se çështjet e zbuluara nga gazetarët bazohen në “informacione selektive të marra jashtë kontekstit, duke rezultuar në interpretime tendencioze të biznesit të bankës”.

Banka tha gjithashtu se akuzat ishin kryesisht historike, në disa raste që datonin në një kohë kur “ligjet, praktikat dhe pritshmëritë e institucioneve financiare ishin shumë të ndryshme nga ku janë tani”.

Ndërsa disa llogari në të dhënat ishin të hapura që në vitet 1940, më shumë se dy të tretat u hapën që nga viti 2000. Shumë prej tyre ishin ende të hapura gjatë dekadës së fundit, dhe një pjesë mbeten të hapura edhe sot.

Credit Suisse ka më shumë se 1.6 trilion CHF (1.3 trilion £) në aktive nën menaxhim dhe është një nga huadhënësit më të mëdhenj të Zvicrës, i dyti vetëm pas UBS. Ajo ka pothuajse 50,000 punonjës, duke përfshirë një fuqi punëtore të konsiderueshme në Cyrih, ku është selia e bankës.
Megjithatë, shumë nga 3500 ‘menaxherët e marrëdhënieve’ të saj, të cilët gjejnë dhe u shërbejnë klientëve të pasur, janë të shpërndarë në mbarë botën. Llogaritë e zbuluara janë të lidhura me klientët e Credit Suisse që jetojnë në më shumë se 120 juridiksione.

Vendet me disa nga numrin më të madh të klientëve në të dhënat, si Venezuela, Egjipti, Ukraina dhe Tajlanda, kanë luftuar prej kohësh me elitat politike dhe financiare që fshehin pasuritë e tyre.

Drejtues të turpëruar, mashtrues, trafikantë – klientë

Kur Ronald Li Fook-shiu iu afrua një bankieri për të hapur një llogari në vitin 2000, ai nuk ka gjasa të jetë parë si një klient i pafavorshëm. Ish-kryetar i bursës së Hong Kongut , ishte një nga njerëzit më të pasur në qytet, ku njihej si “kumbari i bursës”. Por ai ishte ndoshta më i njohur për kohën që kaloi në një burg të sigurisë së lartë.
Karriera e Li kishte përfunduar me turp në vitin 1990, kur ai u dënua për marrje ryshfeti në këmbim të listimit të kompanive në bursë. Megjithatë, një dekadë më vonë, Li ishte në gjendje të hapte një llogari që më vonë mbante 59 milion CHF (26.3 milion £), sipas rrjedhjes.

Ai ka vdekur që atëherë, por rasti i tij është një nga dhjetra të zbuluara nga gazetarët që duket se tregon Credit Suisse të hapura ose të mbajtura llogari për klientët që kishin bindje serioze që mund të priten të shfaqen në kontrollet e kujdesit të duhur. Ka raste të tjera në të cilat Credit Suisse mund të ketë ndërmarrë veprime të shpejta pas shfaqjes së flamujve të kuq, por rasti megjithatë tregon se klientët e dyshimtë janë tërhequr nga banka.

Rodoljub Raduloviq.

Kontrolle të tilla mund të pritet të parandalojnë një bankë nga hapja e llogarive për klientë të tillë si Rodoljub Radulović, një mashtrues serb i letrave me vlerë i paditur në vitin 2001 nga Komisioni Amerikan i Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim. Megjithatë, të dhënat e rrjedhura e identifikojnë atë si bashkënënshkruesin e dy llogarive të kompanisë Credit Suisse. E para u hap në vitin 2005, një vit pasi KSHZ-ja kishte siguruar një vendim të mungesës së dënimit kundër Radulović-it për drejtimin e një skeme pompë-dhe-dump.
Një nga llogaritë e kompanisë së Radulović-it mbante 3.4 milion CHF (2.2 milion £) përpara se të mbylleshin në 2010. Ai së fundi u dënua me 10 vjet burg nga një gjykatë në Beograd për rolin e tij në trafikimin e kokainës nga Amerika e Jugut për bosin e krimit të organizuar Darko Shariq. . Avokati i Radulović-it nuk iu përgjigj kërkesave të shumta për koment.
Due diligence nuk është vetëm për klientët e rinj. Bankave u kërkohet të rivlerësojnë vazhdimisht klientët ekzistues. Raporti i 2017 tha se Credit Suisse kontrollonte klientët të paktën çdo tre vjet dhe aq shpesh një herë në vit për klientët më të rrezikshëm. Avokatët e Credit Suisse i thanë Guardian-it se këto rishikime periodike u prezantuan “më shumë se 15 vjet më parë”, që do të thotë se po kryente vazhdimisht kujdesin e duhur për klientët ekzistues që nga viti 2007.
Prandaj, banka mund të pritej të kishte zbuluar se klienti i saj gjerman Eduard Seidel ishte dënuar për ryshfet në vitin 2008. Seidel ishte një punonjës i Siemens. Si udhëheqës i shumëkombëshe në Nigeri, ai mbikëqyri një fushatë të ryshfetit në shkallë industriale për të siguruar kontrata fitimprurëse për punëdhënësin e tij duke derdhur para për politikanët e korruptuar nigerianë.

Eduard Seidel, i dënuar për ryshfet në vitin 2008

Pasi autoritetet gjermane bastisën selinë e Siemens në Mynih në vitin 2006, Seidel rrëfeu menjëherë rolin e tij në skemën e ryshfetit, megjithëse ai tha se kurrë nuk kishte vjedhur nga kompania ose nuk kishte përvetësuar fondet e saj të squllta. Përfshirja e tij në korrupsion bëri që emri i tij të futej në bazën e të dhënave Thomson Reuters Ëorld-Check në 2007.
Megjithatë, të dhënat e zbuluara të Credit Suisse tregojnë se llogaritë e tij u lanë të hapura të paktën deri në dekadën e fundit. Në një moment pasi u largua nga Siemens, një llogari vlente 54 milion CHF (24 milion £). Avokati i Seidel nuk pranoi të thoshte nëse llogaritë ishin të tijat. Ai tha se klienti i tij kishte adresuar të gjitha çështjet e pazgjidhura në lidhje me veprat e tij të ryshfetit dhe dëshironte të vazhdonte me jetën e tij.

Avokati nuk iu përgjigj ftesave të përsëritura për të shpjeguar burimin e 54 milion CHF. Siemens tha se nuk dinte për paratë dhe se rishikimi i flukseve të saj të parave nuk hodhi dritë mbi llogarinë.
Ndërsa Credit Suisse tha në deklaratën e saj se nuk mund të komentonte për ndonjë klient specifik, banka tha se “veprimet janë ndërmarrë në përputhje me politikat e zbatueshme dhe kërkesat rregullatore në kohën përkatëse, dhe se çështjet e lidhura tashmë janë adresuar”.
Në disa raste, Credit Suisse kuptohet se ka ngrirë llogari që u përkasin klientëve problematikë. Megjithatë, mbeten pyetje se sa shpejt banka lëvizi për t’i mbyllur ato.
Një klient, Stefan Sederholm, një teknik kompjuteri suedez i cili hapi një llogari me Credit Suisse në 2008, ishte në gjendje ta mbante të hapur për dy vjet e gjysmë pas dënimit të tij të raportuar gjerësisht për trafikim njerëzor në Filipine, për të cilën ai është dënuar me burgim të përjetshëm.

Stefan Sederholm

Krimi i Sederholm doli për herë të parë në dritë në vitin 2009, kur policia në Manila bastisi një vitrinë që supozohej të ishte kapitulli lokal i Lëvizjes për Paqe Popullore Mindanao dhe zbuloi rreth 17 gra në kabina me kamera në internet që kryenin shfaqje seksi për klientët e huaj. Ai u dënua në vitin 2011.
Një përfaqësues për Sederholm tha që Credit Suisse nuk i ngriu kurrë llogaritë e tij dhe nuk i mbylli ato deri në vitin 2013, kur ai nuk ishte në gjendje të siguronte materialin e kujdesit të duhur. I pyetur pse Sederholm kishte nevojë për një llogari zvicerane, ata thanë se ai jetonte në Tajlandë kur u hap, duke shtuar: “A mund të më thoni ju lutem nëse do të preferonit t’i vendosnit paratë tuaja në një bankë tajlandeze apo zvicerane?”

Ferdinandi dhe Imelda plaçkitin Filipinet

  • foto galeri

Bankat zvicerane e kanë kultivuar reputacionin e tyre të besuar që në vitin 1713, kur Këshilli i Madh i Gjenevës i ndaloi bankierët të zbulonin detaje rreth pasurive të depozituara nga aristokratët evropianë. Zvicra shpejt u bë një parajsë fiskale për shumë nga elitat e botës dhe bankierët e saj ushqenin një “detyrë të heshtjes absolute” për çështjet e klientëve të tyre.
Zakoni u përfshi në statut në vitin 1934 me futjen e ligjit të Zvicrës për sekretin bankar, i cili kriminalizonte zbulimin e informacionit bankar të klientit tek autoritetet e huaja. Brenda dekadave, klientë të pasur nga e gjithë bota po dyndeshin në bankat zvicerane. Ndonjëherë, kjo nënkuptonte klientët me diçka për të fshehur.
Një nga rastet më famëkeqe në historinë e Credit Suisse përfshinte diktatorin e korruptuar filipinas Ferdinand Marcos dhe gruan e tij, Imelda . Çifti vlerësohet të ketë marrë deri në 10 miliardë dollarë nga Filipinet gjatë tre mandateve që Ferdinand ishte president, i cili përfundoi në 1986.

Credit Suisse i ndihmoi Ferdinand dhe Imelda Marcos të hapnin llogaritë zvicerane me emra të rremë.

Prej kohësh dihet se Credit Suisse ishte një nga bankat e para që i ndihmoi Marcoses të shkatërronin vendin e tyre dhe në një episod famëkeq madje i ndihmoi ata të hapnin llogari zvicerane me emrat e rremë “Ëilliam Saunders” dhe “Jane Ryan”. Në vitin 1995, një gjykatë e Cyrihut urdhëroi Credit Suisse dhe një bankë tjetër të kthenin 500 milion dollarë fonde të vjedhura në Filipine.
Të dhënat e zbuluara përmbajnë një llogari që i përkiste Helen Rivilla, një avokate e dënuar në 1992 për ndihmë në pastrimin e parave në emër të Ferdinand Marcos. Pavarësisht kësaj, ajo ishte në gjendje të hapte një llogari zvicerane në vitin 2000, ashtu si edhe bashkëshorti i saj, Antonio, i cili u përball me akuza të ngjashme që më pas u hoqën.
Është e vështirë të dihet se si Credit Suisse mund të ketë humbur rastin e pastrimit të parave që lidh çiftin me udhëheqësin e korruptuar filipinas, i cili u raportua nga Associated Press. Çifti, i cili nuk mund të kontaktohej për koment, ishte në gjendje të mbante rreth 8 milion CHF (3.6 milion £) në bankë përpara se llogaritë e tyre të mbylleshin në 2006.
Një ish-punonjës i Credit Suisse në atë kohë pretendon se kishte një kulturë të rrënjosur thellë në bankat zvicerane për të parë nga ana tjetër kur bëhej fjalë për klientët problematikë. “Departamentet e pajtueshmërisë së bankës [ishin] mjeshtër të mohimit të besueshëm,” i thanë ata një gazetari nga Projekti i Raportimit të Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit, një nga koordinatorët e projektit të sekreteve Suisse. “Asnjëherë mos shkruani asgjë që mund të ekspozojë një llogari që nuk është në përputhje dhe kurrë mos bëni një pyetje për të cilën nuk dëshironi të dini përgjigjen.”
Vitet 2000 ishin gjithashtu një dekadë në të cilën rregullatorët e huaj dhe autoritetet tatimore u bënë gjithnjë e më të frustruar nga paaftësia e tyre për të depërtuar në sistemin financiar zviceran. Kjo ndryshoi në vitin 2007, kur bankieri i UBS, Bradley Birkenfeld, iu drejtua vullnetarisht autoriteteve amerikane me informacione se si banka po ndihmonte mijëra amerikanë të pasur të shmangnin taksat me llogari sekrete.

Pavlo Lazarenko, ish-kryeministër i Ukrainës.

  • foto galeri

Lazarenko u vlerësua më vonë nga Transparency International se kishte grabitur 200 milion dollarë nga qeveria ukrainase, gjoja duke kërcënuar se do të dëmtonte bizneset nëse nuk i paguanin atij 50% të fitimeve të tyre. Ai u deklarua fajtor për pastrim parash në Zvicër në vitin 2000, dhe më vonë u padit në SHBA për korrupsion dhe u dënua me nëntë vjet burg në vitin 2006 në lidhje me ryshfetet e marra nga një biznesmen ukrainas.
Avokati i tij tha se këto dënime nuk kishin të bënin me vjedhjen e parave nga populli i Ukrainës. Lazarenko, i cili thuhet se jeton në Kaliforni, i ka rezistuar kthimit në vend, ku ende përballet me akuzat se vodhi 17 milionë dollarë. Avokati i tij tha se llogaritë e tij në Credit Suisse nuk ishin aksesuar për dy dekada dhe ishin ngrirë në lidhje me procedurat gjyqësore kundër tij.
Mbetet e paqartë pse Credit Suisse e lejoi Lazarenkon të hapte një llogari dhe të depozitonte shuma kaq të mëdha në radhë të parë, duke pasur parasysh prejardhjen e tij; para se të hynte në politikë, Lazarenko ishte një funksionar në krye të një ferme kolektive.
Monika Roth, një eksperte për pastrimin e parave dhe një profesore në Universitetin e Lucernit, tha se bankat zvicerane kishin luftuar për një kohë të gjatë për të sfiduar siç duhet politikanët dhe zyrtarët publikë, të cilët, pas qëndrimeve në poste publike me paga relativisht modeste, dolën me shuma të mëdha për të depozituar.

5000
5000

Rreth kohës kur po bënte biznes me Lazarenkon, Credit Suisse duket se ka depërtuar edhe në krijimin politik egjiptian nën diktatorin Hosni Mubarak , i cili ishte president për tre dekada deri në vitin 2011. Klientët e bankës përfshinin djemtë e Mubarakut, Alaa dhe Gamal, të cilët themeloi perandori biznesi në Egjipt.

Disa nga llogaritë në rrjedhje mbeten të hapura edhe sot.

Kjo përfshin 2.6 miliardë dollarë që banka zvicerane ra dakord t’u paguante autoriteteve amerikane pasi u deklarua fajtor për komplot për të ndihmuar evazionin fiskal në 2014; 536 milionë dollarë që u gjobit nga SHBA pesë vjet më parë për anashkalimin e qëllimshëm të sanksioneve të SHBA kundër vendeve duke përfshirë Iranin dhe Sudanin në vitin 2009 dhe pagesa të tjera për Gjermaninë dhe Italinë mbi akuzat për evazion fiskal.
Në këtë sfond, zbulimet e sekreteve të Suisse mund të ushqejnë pyetje nëse sfidat e Credit Suisse janë tregues të një keqtrajtimi të thellë në bankë.
Jeff Neiman, një avokat me bazë në Florida, i cili përfaqëson një numër sinjalizuesish të Credit Suisse, beson se numri i madh i skandaleve që përfshijnë bankën tregon një problem më të thellë.
“Bankës i pëlqen të thotë se janë vetëm bankierë mashtrues. Por sa bankierë mashtrues duhet të keni përpara se të filloni të keni një bankë mashtruese?” tha ai.

Neiman pretendon se ka pasur një kulturë në bankë “e cila inkurajon bankierët e saj ndoshta nga lart poshtë të dëgjojnë asnjë të keqe, të mos shohin të keqen, të mos flasin keq, të varrosin kokën në rërë në një ditë të mirë dhe në shumë ditë, në mënyrë aktive. ndihmoni njerëzit të shmangin çfarëdo ligji që mund të jetë në mënyrë që të mbrohen sa më mirë asetet nën menaxhim”.
Akuza të tilla refuzohen fuqishëm nga Credit Suisse . “Në përputhje me reformat financiare në të gjithë sektorin dhe në Zvicër, Credit Suisse ka marrë një sërë masash shtesë të rëndësishme gjatë dekadës së fundit, duke përfshirë investime të konsiderueshme të mëtejshme në luftimin e krimit financiar,” tha banka në deklaratën e saj, duke shtuar se ajo mbështeti “ standardet më të larta të sjelljes”.
Avokatët e saj thanë se kishte bashkëpunuar plotësisht me shumë nga hetimet e cituara nga Guardian dhe se çdo dështim individual në të kaluarën nga banka nuk pasqyronte politikat, praktikat apo kulturën e saj aktuale të biznesit. Në nëntor, ajo njoftoi se do të vendoste “menaxhimin e rrezikut në thelbin e bankës”.
Banka tha se “rishikimi i saj paraprak” i llogarive të shënuara nga projekti i raportimit të sekreteve Suisse kishte vërtetuar se më shumë se 90% e atyre të rishikuara tani ishin mbyllur ose “ishin në proces mbylljeje përpara marrjes së pyetjeve për shtyp”. Nga llogaritë e mbetura, të cilat mbeten aktive, banka tha se ishte “komode që u ndërmorën kujdesi i duhur, rishikimet dhe hapat e tjerë të lidhur me kontrollin, duke përfshirë mbylljet e llogarive në pritje”.
Deklarata e Credit Suisse shtoi: “Këto akuza mediatike duket se janë një përpjekje e bashkërenduar për të diskredituar bankën dhe tregun financiar zviceran, i cili ka pësuar ndryshime të rëndësishme gjatë disa viteve të fundit.”
Debati nëse industria bankare e Zvicrës ka pësuar reforma të mjaftueshme ka të ngjarë të rinovohet në dritën e rrjedhjes. Denoncuesi që ndau të dhënat sugjeroi se bankat nuk duhet të fajësohen vetëm për gjendjen e punëve, pasi ato “thjesht janë kapitalistë të mirë duke maksimizuar fitimet brenda kuadrit ligjor ku operojnë”.

  • foto galeri

“Thënë thjesht, ligjvënësit zviceranë janë përgjegjës për mundësimin e krimeve financiare dhe – në bazë të demokracisë së tyre të drejtpërdrejtë – populli zviceran ka fuqinë të bëjë diçka për këtë. Ndërsa jam i vetëdijshëm se ligjet e sekretit bankar janë pjesërisht përgjegjës për historinë e suksesit ekonomik zviceran, është mendimi im i fortë se një vend kaq i pasur duhet të jetë në gjendje të përballojë një ndërgjegje.”

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com