Irak, vriten 3 militantë të Shteti Islamik (IS)

Forcat irakiane të sigurisë vranë të mërkurën tre militantë të grupit ekstremist Shteti Islamik (IS) në provincat Salahudin dhe Diyala.

Në provincën Salahudin në veri të Bagdadit, forcat e sigurisë, të mbështetura nga forcat ajrore irakiane, kryen një operacion në vargun malor Himreen, duke vrarë dy militantë të IS dhe duke shkatërruar tre nga strehët e tyre, tha zyra e medias e Komandës së Operacioneve të Përbashkëta të Irakut.

Në provincën lindore të Diyala, luftëtarët irakianë bombarduan një strehë të IS në zonën Wadi-Thlab në verilindje të kryeqytetit provincial Baquba, duke shkatërruar strehën dhe duke vrarë një militant të IS brenda.

Gjatë muajve të fundit, forcat irakiane të sigurisë kanë kryer sulme vdekjeprurëse kundër militantëve të IS për të shtypur aktivitetet e tyre të intensifikuara.

Situata e sigurisë në Irak është përmirësuar pasi forcat irakiane mposhtën IS-in në vitin 2017. Megjithatë, mbetjet e IS janë shkrirë që atëherë në qendra urbane, shkretëtirë dhe zona të thyera, duke kryer sulme të shpeshta guerile kundër forcave të sigurisë dhe civilëve.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *