Iraku mban mban zgjedhje të parakohshme parlamentare, mijëra votues pritet të bojkotojnë procesin

Iraku po mban zgjedhjet e parakohshme parlamentare.

Irakianët do të zgjedhin një parlament të ri në votimin e pestë të tillë që kur një pushtim i udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara në 2003 përmbysi udhëheqësin e vjetër Saddam Hussein.

Gjithsej 329 vende janë në pritje për zgjedhjet, të cilat u zhvendosën nga viti 2022 ndaj protestave pro-demokracisë të drejtuara nga të rinjtë që shpërthyen në fund të vitit 2019.

Por shumë votues pritet të qëndrojnë larg mes zemërimit të përhapur mbi korrupsionin dhe qeverisjen joefektive që nuk ka arritur të përmbushë aspiratat e 40 milionë njerëzve të Irakut, 60 përqind e të cilëve janë të moshës nën 25 vjeç.

Ekziston frika se pjesëmarrja e votuesve mund të bjerë nën shifrën prej 44.5 përqind të regjistruar në 2018.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.