Iran, rriten papritur çmimet deri në 300% për një sërë produktesh ushqimore

iran rriten papritur cmimet deri ne 300 per nje sere produktesh ushqimore
iran rriten papritur cmimet deri ne 300 per nje sere produktesh ushqimore

Irani ngriti papritur çmimet deri në 300% për një sërë produktesh të tilla si vaji i gatimit, pula, vezët dhe qumështi të enjten. Dhjetra iranianë të alarmuar prisnin në radhë të gjata për të rrëmbyer tufa me ushqime dhe për të zbrazur raftet e supermarketeve në të gjithë vendin në orët para hyrjes në fuqi të rritjes së çmimit.

Blerësit e panikuar bastisën dyqanet dhe futën mallrat bazë në qese të mëdha plastike, sipas pamjeve të shpërndara gjerësisht në mediat sociale. Të enjten, monedha e Iranit ra në nivelin më të ulët prej 300,000 rial për dollar.

Ndërprerje të internetit u raportuan në të gjithë Iranin ndërsa qeveria po përgatitej për trazira të mundshme, tha grupi i avokimit NetBlocks.org. Sipas videove të shpërndara në internet, u shfaqën protesta në jugun e largët dhe të varfër.

Skenat zbuluan jo vetëm ankthin e thellë që ka kapluar vendin dhe zhgënjimin me liderët e Iranit, por gjithashtu nënvizuan sfidat marramendëse ekonomike dhe politike me të cilat përballen ata.

Çmimet e ushqimeve në të gjithë Lindjen e Mesme janë rritur për shkak të zhurmave globale të zinxhirit të furnizimit dhe pushtimit rus të Ukrainës, të cilat të dyja eksportojnë shumë gjëra thelbësore. Irani importon gjysmën e vajit të tij të gatimit nga Ukraina, ku luftimet kanë goditur shumë fermerë.

Megjithëse Irani prodhon afërsisht gjysmën e grurit të tij, ai importon pjesën më të madhe të pjesës nga Rusia. Lufta i ka shtuar presionet inflacioniste. Kontrabanda e bukës shumë të subvencionuar të Iranit në Irakun dhe Afganistanin fqinj është rritur ndërsa uria përhapet në të gjithë rajonin.

Thatësira tashmë po shkatërron ekonominë e Iranit. Sanksionet perëndimore për marrëveshjen bërthamore të Iranit kanë shkaktuar vështirësi shtesë. Inflacioni është rritur në rreth 40%, niveli më i lartë që nga viti 1994. Papunësia e të rinjve gjithashtu mbetet e lartë. Rreth 30% e familjeve iraniane janë nën kufirin e varfërisë, raporton Qendra e Statistikave të Iranit.

Presidenti iranian Ebrahim Raisi ka premtuar të krijojë vende pune, të heqë sanksionet dhe të shpëtojë ekonominë, por bisedimet për të ringjallur marrëveshjen e prishur bërthamore të Iranit me fuqitë botërore mbeten të bllokuara. Familjet iraniane kanë parë rënien e shpejtë të fuqisë së tyre blerëse.

Qeveria po përpiqet të veprojë me shpejtësi për të zbutur dhimbjen. Autoritetet kanë premtuar të paguajnë çdo qytetar iranian rreth 14 dollarë në muaj për të kompensuar rritjen e çmimit.

Kostoja e bukës speciale dhe artizanale, si bagueta franceze dhe buka sanduiç, është shumëzuar me 10, thonë pronarët e furrave. Por autoritetet janë të kujdesshme që të mos prekin subvencionet për bukën e ëmbël të vendit, e cila kontribuon më shumë në dietën e përditshme të iranianëve se çdo gjë tjetër.

Subvencionet, dhe subvencionet e bukës në veçanti, mbeten një çështje shumë e ndjeshme për Iranin, i cili është trazuar nga trazirat e bukës gjatë gjithë historisë së tij. Në vitet 1940, mungesa e bukës shkaktoi protesta masive në rrugë dhe një goditje vdekjeprurëse që rrëzoi kryeministrin e atëhershëm Ahmad Qavam.

Kujtimet e rritjes së çmimit të karburantit në Iran tre vjet më parë mbeten gjithashtu të freskëta. Protestat e përhapura më të dhunshmet që nga krijimi i Republikës Islamike në 1979 tronditën vendin. Qindra demonstrues u vranë në goditjen, sipas Amnesty International.

Por në javët e fundit, qeveria ka lejuar që çmimet të rriten për pothuajse çdo produkt tjetër, përfshirë makaronat, deri në rritjen e së enjtes për bazat e mbetura të tryezës së darkës iraniane.

“Unë jam i sigurt se qeveria nuk kujdeset për njerëzit mesatarë,” tha Mina Tehrani, një nënë e tre fëmijëve për AP ndërsa shfletonte një supermarket në Teheran. Ajo shikoi e shokuar çmimin e makaronave, tani 165,000 rial për një paund, krahasuar me 75,000 rial muajin e kaluar.

Iranianët që kishin braktisur mishin ose bulmetin për të kursyer para, nuk kanë asgjë për të ngrënë, u ankua banori i Teheranit, Hassan Shahbazzadeh.

“Tani edhe makaronat janë hequr nga tavolina e tyre e ngrënies,” tha ai.

“Kjo rritje e çmimit të miellit i ka çmendur njerëzit,” tha Saleh, një punëtor në dyqan ushqimor në Susangerd, një qytet në provincën jugperëndimore të pasur me naftë të Khuzestanit, shtëpia e një popullsie etnike arabe që ka pretenduar diskriminim.

Saleh tha se çmimi i një thes me 40 kilogramë miell ishte rritur në ekuivalentin e 18 dollarëve nga 2.5 dollarë në javët e fundit, duke ngjallur zemërim të fortë në provincën e trazuar.

“Shumë nxituan në sende ushqimore për të blerë makarona dhe gjëra të tjera për nevojat e tyre të përditshme,” tha ai, duke dhënë vetëm emrin e tij të parë nga frika e hakmarrjeve.

Temperaturat janë ndezur edhe në parlamentin e Iranit.

“Valët e rritjes së çmimeve i kanë lënë njerëzit pa frymë,” tha Kamal Hosseinpour, një ligjvënës për zonën kurde, në një seancë parlamentare në fillim të kësaj jave. “Makaronat, buka dhe vaji i gatimit janë produktet kryesore të popullit më të dobët të Iranit. … Ku janë zyrtarët dhe çfarë po bëjnë?”

Ligjvënësit e tjerë e kanë qortuar drejtpërdrejt presidentin Raisi.

“Administrata është e paaftë për të menaxhuar punët e vendit,” tha Jalil Rahimi Jahanabad, një ligjvënës për provincën Taibad pranë kufirit të Iranit me Afganistanin.

Mbështetësit e qeverisë i kanë përshkruar rritjet e çmimeve si “kirurgji ekonomike e nevojshme”, pjesë e një pakete reformash të miratuar nga parlamenti. Disa përdorues të mediave sociale e kanë tallur termin, duke thënë se zyrtarët i kanë hequr zemrën pacientit në vend të tumorit.

Ndërsa zemërimi për rritjen e inflacionit rritet në internet, autoritetet iraniane duket se po përgatiten për më të keqen.

Grupi i monitorimit të internetit NetBlocks.org i tha AP se po gjurmonte ndërprerjet e internetit në një “shkallë kombëtare” që “ka të ngjarë të ndikojnë në aftësinë e publikut për të komunikuar”. Neni 19, një organizatë globale kërkimore që lufton censurën, raportoi të enjten se autoritetet dukej se kishin mbyllur pothuajse të gjithë lidhjen e internetit në qytete në të gjithë provincën Khuzestan.

Që nga zgjedhjet e diskutueshme presidenciale të vendit të vitit 2009 dhe protestat e Lëvizjes së Gjelbër që tërhoqën miliona në rrugë, Irani ka forcuar kontrollin e tij mbi internetin.

Videot janë shfaqur në mediat sociale ditët e fundit të iranianëve që mblidhen në errësirë ​​në rrugët e provincës jugore të Khuzestanit, duke brohoritur me parulla kundër rritjes së çmimeve dhe kundër liderëve të vendit. Media shtetërore iraniane nuk i është adresuar publikisht protestave.

Çështja e çmimeve të larta “është e lidhur me sigurinë”, tha ligjvënësi Majid Nasserinejad në mënyrë ogurzezë. “Njerëzit nuk mund ta tolerojnë atë më.”

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts