Irani ashpërson ligjin për veshjen: Deri në 10 vite burg për gratë që thyejnë kodin

Parlamenti i Iranit ka miratuar një projektligj që do të rrisë dënimet me burg dhe gjobat për gratë dhe vajzat që shkelin kodin e rreptë të veshjes.

Gratë që do të vishen veshur “në mënyrë të papërshtatshme” përballen me deri në 10 vjet burg sipas projektligjit, për të cilin u ra dakord nga parlamenti iranian.

Masa vjen një vit pasi shpërthyen protestat për vdekjen në paraburgim të Mahsa Amini, e cila u mbajt nga policia e moralit për një hixhab të dyshuar të pahijshëm.

Gratë dogjën shamitë e tyre në demonstratat mbarëkombëtare kundër institucionit klerik, gjatë të cilave raportohet se qindra njerëz u vranë nga forcat e sigurisë.

Një numër gjithnjë e më i madh grash dhe vajzash kanë ndaluar së mbuluari flokët në publik pasi trazirat janë qetësuar, pavarësisht kthimit të policisë së moralit në rrugë dhe vendosjes së kamerave të vëzhgimit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts