Irani: Bisedimet në Vjenë të fokusohen në heqjen e sanksioneve

Bisedimet për ringjalljen e marrëveshjes bërthamore të arritur ndërmjet Teheranit dhe fuqive botërore, rinisën në Vjenë më 27 dhjetor. Teherani ka thënë se bisedimet duhet të fokusohen në heqjen e sanksioneve ndaj Republikës Islamike dhe në “garancitë” se Uashingtoni do t’i bashkohet kësaj marrëveshjeje.

“Rundi i tetë i bisedimeve sapo ka nisur”, tha Alain Matton, zëdhënës i Bashkimit Evropian, që ndërmjetëson këto bisedime. Rundi i shtatë i bisedimeve përfundoi më 17 dhjetor pasi Irani shtoi disa kërkesa të reja. Para nisjes së bisedimeve në Vjenë, ministri i Jashtëm iranian, Hossein Amir-Abdollahian tha se në agjendë të bisedimeve duhet të jetë “çështja e garancive dhe verifikimit” të heqjes së sanksioneve amerikane, nëse Uashingtoni rikthehet në marrëveshjen bërthamore.

“Çështja më e rëndësishme për ne është të arrijmë në një pikë, ku fillimisht nafta iraniane të mund të shitet me lehtësi, pa pengesa”, citohet të ketë thënë Amir-Abdollahian. Diplomatët nga palët që janë ende pjesë e marrëveshjes, Kina, Britania, Franca, Gjermania dhe Rusia – janë duke marrë pjesë në bisedime të drejtpërdrejta me Iranin. Shtetet e Bashkuara kanë qenë pjesë e këtyre bisedimeve në mënyrë indirekte, pasi janë larguar nga marrëveshja më 2018.

Ministri i Jashtëm izraelit, Yair Lapid, Sekretarii Shtetit, Antony Blinken dhe ministri i Jashtëm i Emirateve të Bashkuara Arabe, Sheik Abdullah bin Zayed al-Nahyanin, në një konferencë të përbashkët shtypi në Departamentin e Shtetit në Uashington,13 tetor 2021. Marrëveshja e arritur më 2015 kishte për qëllim kufizimin e aktivitetit bërthamor të Iranit, në këmbim të lehtësimit të sanksioneve ndërkombëtare. Por, në vitin 2018, presidenti i atëhershëm i SHBA-së, Donald Trump tërhoqi shtetin e tij nga marrëveshje dhe rivendosi sanksione ndaj Republikës Islamike.

Menjëherë pas tërheqjes së SHBA-së nga marrëveshja, Irani gradualisht ka filluar të shkelë pikat e marrëveshjes dhe të pasurojë uraniumin përtej niveleve të lejuara.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *