Irani dënon me 13 vjet burg gruan që kërkoi drejtësi për djalin e vrarë nga policia gjatë protestave

Një gjykatë iraniane dënoi një nënë me 13 vjet burg, djali i së cilës dyshohet se u qëllua disa herë nga afër nga personeli i sigurisë.

Organizatat e të drejtave të njeriut dhe anëtarët e familjes pretendojnë se Mahsa Yazdani u shpall fajtor për blasfemi, provokim, fyerje të liderit suprem dhe shpërndarje të propagandës kundër regjimit.

Djali 20-vjeçar i Yazdani, Mohammad Javad Zahedi, u vra në një tubim kundër regjimit në shtator 2022. Ata pretendojnë se ajo nuk do të ketë të drejtë për lirim me kusht derisa të kryejë pesë vitet e para.

Kur Mahsa Amini, një zonjë e re kurde e arrestuar nga “policia e moralit” e Iranit për mbajtjen e pahijshme të hixhabit, vdiq në paraburgim, videot dhe imazhet e trupit të djalit të saj të mbuluar me fishekë gjahu u bënë virale në mediat sociale.

Familja e Zahedit pretendon se ai është qëlluar disa herë në kokë dhe në shpinë nga një distancë e afërt. Sipas vlerësimit të mjekut, disa fishekë gjahu e vranë atë.

Yazdani kërkoi drejtësi për djalin e saj dhe demonstruesit e tjerë të vrarë në demonstrata pasi djali i saj u vra dhe denoncoi hapur shtypjen e regjimit ndaj protestuesve. Ajo u mbajt në paraburgim në shtëpinë e saj më 22 gusht, gjyqi dhe dënimi i saj ndodhën menjëherë pas.

“Çfarë do të ndodhë me vëllain tim trevjeçar?”, ka postuar në Instagram Mitra Zahedi, vajza e Yazdanit, pak orë pas shpalljes së dënimit. Kush është në krye të gjithë këtij brutaliteti?

Qendra për të Drejtat e Njeriut në Iran iu përgjigj vendimit dhe dënimit të gjatë me burg duke thënë: “Ne denoncojmë me forcë dënimin e turpshëm të Mahsa Yazdani, një nënë e pikëlluar që kërkon drejtësi për djalin e saj”.

“Qindra nëna në Iran janë penguar të kërkojnë drejtësi për të dashurit e tyre që u vranë ndërsa ata po persekutohen vetëm për të folur,” thuhet në deklarate.

Zyrtarët iranianë duket se po kërkojnë në mënyrë aktive të afërmit e atyre që u vranë gjatë protestave.

Organizatat e të drejtave të njeriut në Iran pohojnë se gjatë protestave në muajt që pasuan vdekjen e Amini, mendohet se kanë vdekur mbi 380 demonstrues dhe mbi 16,000 janë arrestuar. Zyrtarët e kundërshtojnë shifrën.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts