Irani i zotuar për hakmarrje, Izraeli: Jemi në gatishmëri të lartë për agresionin iranian

irani i zotuar per hakmarrje izraeli jemi ne gatishmeri te larte per agresionin iranian
irani i zotuar per hakmarrje izraeli jemi ne gatishmeri te larte per agresionin iranian

Izraeli është në “gatishmëri të lartë” për “agresionin iranian”, tha zëdhënësi i Forcave të Mbrojtjes të Izraelit, Daniel Hagari në një deklaratë video të publikuar të shtunën.

“Irani financon, trajnon dhe armatos përfaqësuesit e terrorit në të gjithë Lindjen e Mesme dhe më gjerë”, ka thënë Hagari, duke pretenduar se vendi është “sponsorizuesi më i madh shtetëror në botë i terrorit”.

Hagari tha se Irani do të “mbajë pasojat nëse zgjedh të përshkallëzojë situatën më tej”, duke shtuar se Izraeli ka rritur gatishmërinë e tij kundër “agresionit të mëtejshëm iranian; ne jemi gjithashtu të përgatitur të përgjigjemi”.

Në orët e hershme të mëngjesit të së shtunës, Marina e Gardës Revolucionare të Iranit (IRGC) kapi një anije mallrash në një “operacion me helikopter pranë ngushticës së Hormuzit”, sipas agjencisë shtetërore iraniane të lajmeve IRNA.

Irani është zotuar se do të hakmerret kundër Izraelit për një sulm vdekjeprurës në konsullatën e tij në Siri.

Shtetet e Bashkuara aktualisht presin që Irani të kryejë sulme kundër objektivave të shumta brenda Izraelit dhe se përfaqësuesit iranianë mund të përfshihen gjithashtu në kryerjen e sulmeve, thonë burimet, në atë që do të shënonte një përshkallëzim të madh.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts