Irani nën “zjarrin” e protestave/ Pse “taktika e paqartësisë” e regjimit do të rezultojë e kundërt

Shoqëria e Iranit është përfshirë nga trazirat dhe mund të përshkruhet edhe si një fuçi baruti. Protestat, demonstratat dhe mitingjet janë bërë një çështje e përditshme me njerëz që dalin rregullisht në rrugë në qytetet anembanë vendit. Zyrtarët e regjimit po kërkojnë një metodë të re të de-përshkallëzimit të situatës ndërkohë që vazhdojnë të plaçkitin popullin iranian.
Nga e hëna, më 13 qershor, situata në terren në Iran ka hyrë në një fazë të re. Për të shtatën ditë radhazi, pensionistët në të gjithë Iranin kanë vijuar protestat e tyre, duke tubuar në 22 qytete dhe duke brohoritur kundër politikave katastrofike plaçkitëse të regjimit.

Për të shtuar shqetësimet e regjimit, pronarët e dyqaneve në disa qytete filluan të mblidhen të hënën, duke protestuar kundër rënies së fundit të vlerës së monedhës së Iranit, rialit, kundrejt dollarit amerikan.

Kërcënimi i përshkallëzimit të protestave është bërë aq shqetësues për zyrtarët e regjimit saqë një projekt-ligj i ri është paraqitur në Mexhlisin (Parlamentin) e mullahëve që miraton përdorimin e armëve nga forcat shtypëse të sigurisë të regjimit kundër protestuesve sipas dallimit të tyre. Kjo synon të instalojë një klimë frike të plotë në shoqërinë iraniane dhe të ngrejë shpirtrat e forcave të regjimit ndërsa protestat kundër regjimit përshkallëzohen në të gjithë vendin. Ekspertët e lidhur me regjimin, megjithatë, po e pranojnë këtë realitet të pamohueshëm këto ditë se “protestuesit nuk kanë më frikë nga asgjë!”

Në rrethana të tilla, mund të pritej që zyrtarët e regjimit të paktën të deskalonin disi tensionet sociale të shkaktuara nga rritja e inflacionit dhe rritja e çmimeve të mallrave bazë. Megjithatë, ne në fakt jemi dëshmitarë të “vendimeve të nxituara nga qeveria” për të rritur “krizën e rritjes së çmimeve”, sipas komenteve të bëra nga anëtari i Mexhlisit, Jalal Mahmoudzadeh më 11 qershor.

Por pse?

Rrënja e status quo-së në Iran është natyra plaçkitëse e regjimit të mullahëve që sundon vendin. Në kleptokraci, nëse vjedhja zvogëlohet qoftë edhe përkohësisht, ai sistem qeverisës do të shkërmoqet, sepse entitetet e tij fitojnë dinamizmin e tyre nga një cikël i vazhdueshëm grabitjesh.

Kjo është pikërisht arsyeja pse Udhëheqësi Suprem i regjimit Ali Khamenei në Iran është i detyruar fjalë për fjalë të përshkallëzojë krizën e çmimeve të larta në mënyrë që të parandalojë dezertimin në radhët dhe dosjet e tij në kohë kaq shqetësuese që shoqëria iraniane është gati të shpërthejë në çdo moment.

Në përgjigje të rrethanave aktuale, zyrtarët e regjimit kanë adoptuar një politikë të instalimit të paqartësisë.

Për shembull, ka një vit që zyrtarët e regjimit po diskutojnë planet për t’i dhënë fund politikës së ofrimit të kurseve të këmbimit të monedhës së subvencionuar.

Ndërsa flasim, me mitingje, protesta dhe demonstrata të shumta, shoqëria iraniane po tregon shenja se nuk do të shkojnë më për këto pretekste të përdorura nga Khamenei dhe regjimi i tij. Si rezultat, “taktika e paqartësisë” së mullahëve nuk do të ulë kërcënimin e përshkallëzimit të protestave dhe në fakt do t’i hapë rrugën raundit të ardhshëm të protestave dhe kryengritjeve mbarëkombëtare. Kjo po e bën gjendjen ekzistuese jashtëzakonisht të rrezikshme për Khamenein dhe regjimin e tij, pasi ata po humbasin popullsinë e trazuar iraniane në të gjithë vendin.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com