Irani: OKB-ja është marrë peng nga SHBA

Nasser Kanaani, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme iraniane, ka kritikuar politikën e SHBA-së ndaj Kombeve të Bashkuara dhe Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Kanaani tha se Kombet e Bashkuara janë marrë peng nga SHBA, e cila i jep përparësi interesave të regjimit racist të Izraelit.

Në një seri postimesh në X, Kanaani tha: “Shkatërrimi i kampit AlBureij në zemër të Rripit Gaza pas sulmeve nga regjimi sionist tregon qartë thellësinë e mizorive dhe humbjeve të jetëve”.

Ai shtoi, “Shumica dërrmuese e vendeve, qeverive dhe kombeve globale po bëjnë thirrje për një ndërprerje të menjëhershme të armiqësive dhe për t’i dhënë fund sulmeve të pakujdesshme dhe shkatërruese të kryera nga regjimi sionist kundër Gazasve të pambrojtur. Veçanërisht, kjo lutje ka jehonë universale, me përjashtim të qeverisë amerikane dhe disa qeverive të zgjedhura evropiane, duke u angazhuar vazhdimisht në ndërhyrje nën pretekstin e rremë të mbrojtjes së të drejtave të njeriut.”

Kanaani vazhdoi, “Është qartësisht e qartë se Shtetet e Bashkuara, së bashku me një numër të kufizuar vendesh, kanë marrë peng Kombet e Bashkuara dhe Këshillin e Sigurimit, duke i dhënë përparësi interesave të regjimit racist dhe kriminal izraelit në kurriz të paqes dhe sigurisë ndërkombëtare, dhe të drejtat e njeriut.”

Ai deklaroi: “Faji i autoriteteve brenda këtyre qeverive është po aq thelbësor sa ai i regjimit sionist në kryerjen e këtyre krimeve skandaloze të luftës në Gaza, duke kërkuar përgjegjësinë e tyre”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts