Irani paralajmëron Biden për pasojat globale nëse konflikti në Gaza vazhdon

Irani paralajmëron Biden për pasojat globale nëse konflikti në Gaza vazhdon
irani paralajmeron biden per pasojat globale nese konflikti ne gaza vazhdon

Amir Saied Iravani, Ambasadori i Përhershëm i Iranit në Kombet e Bashkuara, ka ngritur shqetësime për pasojat e mundshme për Shtetet e Bashkuara për shkak të konfliktit të vazhdueshëm në Rripin e Gazës.

Në një intervistë ekskluzive me Newsweek, Iravani vuri në dukje se vazhdimi i konfliktit midis Izraelit dhe Gazës mund të njollosë perceptimin global të Shteteve të Bashkuara dhe të përbëjë një kërcënim për fushatën e rizgjedhjes së Presidentit të SHBA Joe Biden.

Iravani i kërkoi Shteteve të Bashkuara të kryejnë një rivlerësim gjithëpërfshirës të strategjisë së tyre të sigurisë kombëtare në Azinë Perëndimore. Ai shprehu rezerva të thella për mbështetjen në rritje të ofruar nga SHBA për Izraelin, duke theksuar se kapaciteti ushtarak i Izraelit, përfshirë pushtimet, mbështetet shumë në mbështetjen e qartë të Shteteve të Bashkuara. Ndërsa konflikti vazhdon, Iravani nënvizoi koston në rritje eksponenciale të kësaj mbështetjeje për SHBA-në.

“Izraeli është bërë gjithnjë e më shumë një barrë për Amerikën për sa i përket kostove materiale, politike dhe veçanërisht morale dhe reputacioni në skenën globale,” vuri në dukje ai, duke nënvizuar nevojën që Shtetet e Bashkuara të rishqyrtojnë mbështetjen e tyre për Izraelin për të shmangur ngatërresat e mëtejshme në ambiciet e Izraelit.

Ambasadori i Iranit theksoi gjithashtu konfliktin në rritje të interesave midis Presidentit Biden dhe kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu.

“Netanyahu e gjen të ardhmen e tij politike të lidhur me vazhdimin e luftës në Gaza, ndërsa Presidenti Biden i percepton perspektivat e tij për rizgjedhje të ndërlidhura me përfundimin e armiqësive. Ky konflikt interesash bëhet gjithnjë e më i pamenaxhueshëm ndërsa lufta vazhdon, duke paraqitur një sfidë të rëndësishme”, shtoi Iravani.

Duke u thirrur në precedentë historikë, Iravani i referoi përvojat në Afganistan dhe Irak si tregime paralajmëruese që kërkonin një rishqyrtim të politikave aktuale të Shteteve të Bashkuara. Ai theksoi më tej urgjencën që Presidenti Biden të ndërhyjë dhe t’i japë fund luftës së vazhdueshme në Gaza.

Angazhimi i Iranit për të mbrojtur jetët e civilëve në mes të konfliktit në Gaza

Ambasadori Iravani theksoi prioritetin më të lartë për Iranin: mbrojtjen e jetëve të civilëve gjatë konfliktit të Gazës.

“Qëndrimi i palëkundur i Iranit mbron për një armëpushim të menjëhershëm dhe të qëndrueshëm, duke sinjalizuar fundin e bombardimeve dhe masakrës tragjike të civilëve në Gaza”,” pohoi ai.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë të Gazës, numri i të vdekurve nga lufta gjenocidale e Izraelit në territor u rrit në të paktën 18,700 javët e fundit, me afër 70 për qind të të vrarëve gra dhe fëmijë.

Frymëzimi i Revolucionit Islamik të Iranit për lëvizjet e rezistencës rajonale

Iravani theksoi më tej ndërthurjen e thellë të çështjes palestineze me “esencën dhe ADN-në e Revolucionit Islamik në Iran”.

Ambasadori nënvizon se si revolucioni iranian nguliti një ndjenjë të thellë vetësigurie brenda grupeve të rezistencës palestineze, duke nxitur besimin se ata mund të përballeshin me pushtuesin dhe të dilnin fitimtarë. “Zanafilla e Hamasit dhe Lëvizjes së Xhihadit Islamik në Palestinë buroi nga ndikimi i ushtruar nga lëvizja islamike e revolucionit iranian,” tha ai për Newsweek.

Duke theksuar etosin kulturor të rezistencës kundër okupimit, Iravani vuri në dukje se sakrifica e udhëheqësve të Hamasit forcon qëndrueshmërinë e lëvizjes. Ndërsa veprimet e Izraelit mund të synojnë figura brenda Hamasit, Iravani e bëri të qartë se organizata nuk mund të fshihet. “Në vend të kësaj, këto veprime përforcojnë forcën e rezistencës, duke paralajmëruar shfaqjen e luftëtarëve të rinj që rreshtohen me Hamasin ose lindjen e grupeve krejtësisht të reja të angazhuara për kauzën e rezistencës,” pohoi ambasadori.

Iravani pohoi se pavarësisht përparimeve ushtarake të luftës, shkaku i konfliktit palestinez do të vazhdojë. “Mbetet bindja jonë e fortë se kriza palestineze nuk mund të gjejë zgjidhje me mjete ushtarake; përkundrazi, zgjidhja qëndron në përfundimin e okupimit dhe respektimin e parimit themelor të së drejtës së popullit palestinez për vetëvendosje”, komentoi Iravan.  Ai sqaroi se një strategji parandaluese e luftës nuk ka vend brenda doktrinës mbrojtëse të Iranit.

Megjithatë, ai theksoi se Irani mban nivelin më të lartë të gatishmërisë për t’iu përgjigjur kërcënimeve të perceptuara dhe për të mbrojtur fuqishëm veten, popullsinë dhe interesat e tij. Ambasadori kërkoi zgjidhje diplomatike për të lehtësuar tensionet dhe për të shmangur përshkallëzimin e mëtejshëm në rajon.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts