Irani regjistron rastet më të larta ditore me COVID-19 që nga shpërthimi i pandemisë

Irani sot ka regjistruar 31.814 raste me koronavirusin e ri (COVID-19), numër rekord ditor që kur shpërtheu pandemia në vend vitin e kaluar.

Vendi i goditur më keq në Lindjen e Mesme po ashtu regjistroi 322 viktima, fatalitetet më të larta ditore në valën e pestë të COVID-19, duke e çuar numrin e përgjithshëm të vdekjeve në 89.122. Numri i përgjithshëm i infeksioneve është rritur në 3,72 milionë.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, gjithsej 3.566 persona u shtruan në spital në 24 orët e fundit. Zyrtarët kanë paralajmëruar që shtrimet e përditshme në spital mund të arrijnë në 9.000 në javët e ardhshme pasi vala e pestë nuk ka arritur kulmin akoma.

Irani është duke u ndeshur me një valë të re të pandemisë të drejtuar nga varianti Delta, i cili filloi në pjesët jugore të vendit muajin e kaluar, duke mbingarkuar sistemin e kujdesit shëndetësor të dëmtuar nga sanksionet.

Ritmi i ngadaltë i vaksinimit në masë e ka bërë luftën më të vështirë. Gjithsej 8,14 milionë persona kanë marrë të paktën një dozë të vaksinës, ndërsa 2,42 milionë kanë administruar të dyja dozat.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.