Irani: Sanksionet amerikane bllokojnë ndihmat humanitare për kombin afgan

Esmail Baqaee Hamaneh në një fjalim në periferi të një takimi të UNHCR theksoi se një qeveri gjithëpërfshirëse e përbërë nga të gjitha grupet dhe fiset etnike afgane duhet të krijohet atje për të përfaqësuar të gjitha fetë dhe racat, të respektojë të drejtat e njeriut dhe të ketë fqinjësi të mirë lidhjet me fqinjët e Afganistanit.

Ai iu referua pasojave negative të ndërhyrjes ushtarake në Afganistan dhe tha: “Në kushte të tilla, njerëzit e Afganistanit meritojnë mirëkuptimin dhe mbështetjen e bashkësisë ndërkombëtare.”

“Në Afganistan asnjë kontribut humanitar nuk zë vendin e paqes dhe stabilitetit të qëndrueshëm, dhe bashkësia ndërkombëtare duhet t’i kushtojë vëmendje përgjegjësisë së saj për mbështetjen e duhur të kombit afgan”, shtoi ambasadori iranian.

Ai tha se sanksionet e njëanshme të SHBA kanë penguar përpjekjet humanitare për të ndihmuar refugjatët që përballen me vështirësi serioze.

“Nëse SHBA nuk mund të zgjidhë asnjë problem, të paktën mund të ndalojë së shkaktuari më shumë dëme,” tha Baqaee Hamaneh.

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.