Irani vazhdon bisedimet me Arabinë Saudite, Teherani jep detaje

PĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« Irani ka konfirmuar se po zhvillon bisedime ArabinĂ« Saudite, duke thĂ«nĂ« se ulja e pĂ«rshkallĂ«zimit tĂ« tensioneve nĂ« Gjirin Persik Ă«shtĂ« nĂ« interes tĂ« tĂ« dyja vendeve dhe rajonit. “Ka pasur bisedime dhe ato kanĂ« qenĂ« nĂ« lidhje me çështje bilaterale dhe rajonale”, tha zĂ«dhĂ«nĂ«si i MinistrisĂ« sĂ« Jashtme, Saeed Khatibzadeh, nĂ« konferencĂ«n pĂ«r shtyp mĂ« 10 maj.

Ai tha se nuk mund të flitet për rezultatet por këmbënguli se Teherani gjithmonë i ka mirëpritur bisedimet. Presidenti i Irakut, Barham Salih, konfirmoi më 5 maj se vendi i tij kishte pritur të paktën dy raunde bisedimesh midis përfaqësuesve iranianë dhe sauditë.

Bisedimet, për të cilat thuhet se janë zhvilluar në Bagdad muajin e kaluar, shënojnë takimin e parë të nivelit të lartë midis të dy palëve që kur Riadi ndërpreu lidhjet diplomatike me Teheranin në 2016. Arabia Saudite e qeverisur nga sunitët dhe shumica shiite Irani janë në rivalitet të gjatë që ka ndikuar në konfliktet në të gjithë rajonin, nga Jemeni në Siri, shkruan Rel.

SidoqoftĂ«, zyrtarĂ«t sauditĂ« dhe iranianĂ« kohĂ«t e fundit kanĂ« zbutur gjuhĂ«n e tyre dhe thanĂ« se ishin tĂ« pĂ«rgatitur pĂ«r pajtim. Princi i KurorĂ«s Saudite, Mohammad bin Salman ka thĂ«nĂ« se Riadi synon njĂ« “marrĂ«dhĂ«nie tĂ« mirĂ« dhe tĂ« veçantĂ«â€ me Iranin, nĂ«se Teherani i jep fund sjelljeve negative.

Ish-presidenti amerikan, Donald Trump, ndoqi njĂ« politikĂ« tĂ« “presionit maksimal” kundĂ«r Iranit dhe nĂ« pĂ«rgjithĂ«si mbĂ«shteti politikat saudite. Por, pasardhĂ«si i tij, presidenti Joe Biden, po kĂ«rkon tĂ« ringjallĂ« marrĂ«veshjen bĂ«rthamore ndĂ«rkombĂ«tare me Iranin tĂ« braktisur nga paraardhĂ«si i tij dhe ka sinjalizuar se pret me padurim pĂ«rfundimin e luftĂ«s sĂ« udhĂ«hequr nga sauditĂ«t nĂ« Jemen kundĂ«r rebelĂ«ve Huthi tĂ« lidhur me Iranin.

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *