Iranianët zgjedhin presidentin

10:00 18/06/2021

Qytetarët në Iran votojnë sot për të zgjedhur presidentin e ri të Republikës Islamike.

Votimet zhvillohen në kohën e zemërimit në rritje për gjendjen e dobët të ekonomisë, e cila është goditur rëndë nga sanksionet amerikane, keqmenaxhimi i shtetit dhe pandemia e koronavirusit.

Ebrahim Raisi, një klerik 60 vjeç i vijës së ashpër politike dhe udhëheqës i gjyqësorit, pritet të zëvendësojë presidentin Hassan Rohani, i cili ka shërbyer dy mandate.

Raisi ka qenë një nga gjykatësit iranianë në vitin 1988, i cili ka mbikëqyrur një seri gjyqesh të shpejta, në të cilat mijëra të burgosur politikë janë dënuar me vdekje dhe janë ekzekutuar.

Organizatat e të drejtave të njeriut thonë se ai është fajtor për krime kundër njerëzimit.

KĂ«shilli i GardianĂ«ve – njĂ« organ i fuqishĂ«m i vetingut nĂ« Iran – ka penguar kandidatĂ«t e moderuar tĂ« garojnĂ«.

Sfiduesi kryesor i Raisit dhe i vetmi i moderuar në garë është Abdolnaser Hemmati.

Ai ka shërbyer si shef i Bankës Qendrore të Iranit përpara se të shkarkohej, për të kandiduar për president.

Hemmati, 64 vjeç, teknokrat, ka fituar vëmendje në ditët e fundit, duke kritikuar kufizimet shtetërore. Megjithatë, sondazhet e opinionit publik sugjerojnë se mbështetja për të është me një shifër.

Dy sfidues tĂ« tjerĂ« tĂ« Raisit nga vija e ashpĂ«r, ish-negociatori i çështjeve bĂ«rthamore, Saeed Jalili, dhe ligjvĂ«nĂ«si Alireza Zakani janĂ« tĂ«rhequr nga gara mĂ« 16 qershor – nĂ« ditĂ«n e fundit tĂ« fushatĂ«s zgjedhore. TĂ« dy u kanĂ« kĂ«rkuar mbĂ«shtetĂ«sve tĂ« tyre tĂ« votojnĂ« pĂ«r Raisin.

Një reformator tjetër, ish-nënkryetari për Sporte, Mohsen Mehralizadeh, gjithashtu është tërhequr nga zgjedhjet të enjten.

Dy kandidatë të tjerë të vijës së ashpër, Mohsen Rezai, ish-komandant i Trupave të Gardës Revolucionare Islamike, dhe Amir Hussein Ghazizadeh Hashemi, i cili ka shërbyer si nënkryetar i parë i Parlamentit, mbeten në garë.

Votimet mund tĂ« shĂ«nojnĂ« pjesĂ«marrjen mĂ« tĂ« ulĂ«t tĂ« qytetarĂ«ve ndonjĂ«herĂ« – njĂ« eventualitet ky qĂ« do tĂ« hidhte dyshime tĂ« mĂ«tejshme mbi legjitimitetin e rezultatit.

NjĂ« sondazh i kryer nga Agjencia iraniane e Sondazheve tĂ« StudentĂ«ve ka sugjeruar se vetĂ«m 42 pĂ«r qind e 59 milionĂ« votuesve iranianĂ« do t’i hedhin votat. PjesĂ«marrja nĂ« zgjedhjet e fundit presidenciale, mĂ« 2017, ka qenĂ« 73 pĂ«r qind.

Nëse asnjëri kandidat nuk fiton një shumicë të përgjithshme të premten, dy kandidatët me më shumë vota do të shkojnë në rundin e dytë të votimeve.

Qendrat e votimit janë hapur në orën 07:00 të mëngjesit dhe do të mbyllen në mesnatë.

Ministri i BrendshĂ«m i Iranit, Abdolreza Rahmani Fazli, ka pranuar kĂ«tĂ« javĂ« se pjesĂ«marrja nĂ« zgjedhje “mund tĂ« jetĂ« mĂ« e ulĂ«t, krahasuar me zgjedhjet e mĂ«parshme”.

“Konkurrenca e dobĂ«t Ă«shtĂ« njĂ« arsye dhe situata me koronavirus Ă«shtĂ« njĂ« tjetĂ«r”, ka thĂ«nĂ« Fazli pĂ«r gazetarĂ«t.

UdhĂ«heqĂ«si suprem i Iranit, Ajatollah Ali Khamenei, u ka bĂ«rĂ« thirrje qytetarĂ«ve qĂ« tĂ« dalin nĂ« votime, ndĂ«rsa ka fajĂ«suar “armiqtĂ«â€ e vendit pĂ«r dekurajimin e njerĂ«zve pĂ«r tĂ« marrĂ« pjesĂ« nĂ« zgjedhje.

Khamenei ka akuzuar “mediat amerikane dhe britanike” dhe “mercenarĂ«t e tyre” pĂ«r, siç ka thĂ«nĂ«, “vrasjen e vetvetes, pĂ«r tĂ« vĂ«nĂ« nĂ« dyshim zgjedhjet dhe pĂ«r tĂ« dobĂ«suar pjesĂ«marrjen e qytetarĂ«ve”./REL

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.