Irlanda akuzon Izraelin: ‘Fushatë dezinformuese’ kundër agjencisë humanitare të OKB-së për refugjatët në Gaza

irlanda akuzon izraelin fushate dezinformuese kunder agjencise humanitare te okb se per refugjatet ne gaza
irlanda akuzon izraelin fushate dezinformuese kunder agjencise humanitare te okb se per refugjatet ne gaza

Ministri i Jashtëm i Irlandës ka akuzuar Izraelin se ka nisur një “fushatë dezinformuese” kundër agjencisë së OKB-së për refugjatët palestinezë, UNRWA. Duke u zotuar për 17 milion £ mbështetje, Micheal Martin u kërkoi vendeve të tjera të anulojnë pezullimet e tyre të financimit.

Agjencia e ndihmës, e cila ofron kujdes shëndetësor dhe arsim në Gaza, po përballet me një të ardhme të pasigurt pasi Izraeli pretendoi se 12 nga anëtarët e stafit ishin përfshirë në sulmin e 7 tetorit. “Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë urdhëroi Izraelin të mundësojë ofrimin e shërbimeve bazë të nevojshme urgjentisht në ndihmën humanitare për të trajtuar kushtet e pafavorshme të jetës me të cilat përballen palestinezët në Rripin e Gazës,” tha ai.

“Në vend të kësaj, Izraeli ka nisur një fushatë dezinformimi kundër UNRWA-s. Ndihma e mjaftueshme nuk po arrin ende civilët në Gaza dhe kjo është shumë e papranueshme.”

UNRWA humbi 359 milion £ dhe po përballet me një mungesë të madhe financimi, tha komisioneri i saj i përgjithshëm Philippe Lazzarini. Koha po kalon përpara se ndikimi i pezullimeve të godasë UNRWA, tha ai.

“Prilli do të jetë me të vërtetë muaji ku ne do të jemi në fluksin e thellë, të thellë dhe të thellë negativ të parasë dhe kjo do të ndikojë në aftësinë tonë për të vazhduar të ofrojmë shërbime kritike,” tha ai.

Z. Martin i bëri thirrje Izraelit që t’i dorëzojë OKB-së të gjithë informacionin që kishte për anëtarët e stafit të UNRWA-së, e cila ka nisur hetimet për pretendimet e saj.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts