IS merr përgjegjësinë për sulmin vetëvrasës në veriperëndim të Pakistanit

is merr pergjegjesine per sulmin vetevrases ne veriperendim te pakistanit

Shteti Islamik (IS) mori të hënën përgjegjësinë për një sulm vetëvrasës në një tubim politik në provincën veriperëndimore të Pakistanit Khyber Pakhtunkhwa, i cili vrau 54 dhe la mbi 100 të tjerë të plagosur të dielën.

Sipas një deklarate të lëshuar nga grupi terrorist përmes menaxherit të tij mediatik në gjuhën arabe, një sulmues vetëvrasës i IS kreu sulmin në konventën e punëtorëve politikë të Jamiat Ulema-e-Islam-Fazl (JUI-F) në zonën Khar të rrethit Bajaur të krahinës.

“Të paktën 12 nga të vdekurit janë nën 12 vjeç. Mjekët kishin frikë se numri i të vdekurve mund të rritet më tej,” tha oficeri, duke shtuar se mbi 80 të plagosur po i nënshtroheshin trajtimit.

Presidenti pakistanez Arif Alvi dhe kryeministri Shahbaz Sharif dënuan sulmin, shprehën pikëllimin e thellë për humbjet e jetëve dhe shprehën ngushëllimet e përzemërta për familjet e viktimave.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts