Ish-ambasadori amerikan në BE padit ish-sekretarin Pompeo

Ish-ambasadori amerikan nĂ« Bashkimin Evropian, Gordon Sondland, njĂ« nga dĂ«shmitarĂ«t kryesorĂ« nĂ« procesin e nisur nĂ« Kongres pĂ«r shkarkimin e ish-Presidentit Trump nĂ« vitin 2019, paditi tĂ« hĂ«nĂ«n ish-sekretarin e Shteti,t Mike Pompeo, nĂ« njĂ« pĂ«rpjekje pĂ«r t’u rimbursuar pĂ«r njĂ« shumĂ« prej 1.8 milionĂ« dollarĂ«sh nĂ« shpenzime ligjore.

NĂ« njĂ« padi gjyqĂ«sore, tĂ« ngritur nĂ« gjykatĂ«n federale nĂ« Uashington, zoti Sondland pretendon se zoti Pompeo ishte zotuar t’i rimbursonte atij shpenzimet ligjore pas thirrjes pĂ«r tĂ« dĂ«shmuar rreth akuzave tĂ« ngritura ndaj ish-Presidentit Donald Trump. Ky i fundit akuzohej nga demokratĂ«t se kishte penguar ndihmĂ«n ushtarake amerikane ndaj UkrainĂ«s ndĂ«rsa kĂ«rkonte njĂ« hetim ndaj rivalit politik Joe Biden dhe djalit tĂ« tij, Hunter Biden. Zoti Sondland thotĂ« se zoti Pompeo “hoqi dorĂ« nga premtimi” pasi mĂ«soi detajet e dĂ«shmisĂ« sĂ« tij (Sondland).

“Me angazhimin kontraktual tĂ« zotit Pompeo, i cili u braktis me sa duket pĂ«r leverdi politike, Ambasadori Sondland i drejtohet GjykatĂ«s pĂ«r t’i rimbursuar tarifat dhe kostot e avokatĂ«ve tĂ« tij“, shkruante nĂ« padi avokati i zotit Sondland, Mark Barondess.

NjĂ« zĂ«dhĂ«nĂ«s i zotit Pompeo e quajti padinĂ« “qesharake” dhe tha se ai (Pompeo) ishte “i bindur se gjykata do ta shohĂ« atĂ« nĂ« tĂ« njĂ«jtĂ«n mĂ«nyrĂ«â€.

GjatĂ« dĂ«shmisĂ«, e cila cilĂ«sohet nĂ« padi si “shumĂ« e tensinuar, shumĂ« tĂ« ngarkuar dhe tejet e rrezikshme e me pasoja tĂ« jashtĂ«zakonshme”, zoti Sondland pĂ«rshkruante se si zoti Trump dhe avokati i tij, Rudy Giuliani, i kishin kĂ«rkuar nĂ« mĂ«nyrĂ« tĂ« qartĂ« autoriteteve nĂ« UkrainĂ« njĂ« favor nĂ« kĂ«mbim tĂ« njĂ« tjetri. Dhoma e PĂ«rfaqĂ«suesve i ngriti zyrtarisht akuzat pĂ«r shkarkimin nga detyra tĂ« ish-Presidentit Trump, por Senati e shpalli atĂ« tĂ« pafajshĂ«m nĂ« shkurt tĂ« vitit 2020. NĂ« padi thuhet se zoti Sondland u shkarkua nga detyra disa ditĂ« pas kĂ«tij vendimi, “thjesht sepse tha tĂ« vĂ«rtetĂ«n”. NĂ« tĂ« thuhet gjithashtu se mungesa e gatishmĂ«risĂ« pĂ«r tĂ« mbuluar tarifat e tij ligjore jo vetĂ«m qĂ« pĂ«rbĂ«n njĂ« shkelje tĂ« angazhimit dhe tĂ« “njĂ« marrĂ«veshjeje normale’, por ishte gjithashtu “tejet problematike nĂ« kĂ«tĂ« rast, pasi niveli i pĂ«rgatitjes sĂ« nevojshme pĂ«r tĂ« pĂ«rmbushur kĂ«rkesĂ«n e Kongresit pĂ«r tĂ« dĂ«shmuar, ishte tejet i voluminoz”.

“PĂ«r pĂ«rgatitjen e dĂ«shmisĂ« sĂ« tij tĂ« rĂ«ndĂ«sishme, Ambasadori Sondland punoi me njĂ« firmĂ« juridike nĂ« Washington, e cila kishte pĂ«rvojĂ« tĂ« mirĂ« nĂ« hetimet qĂ« zhvillon Kongresi e qĂ« kishte kapacitetin e duhur pĂ«r ta ndihmuar atĂ«, sĂ« bashku me kĂ«shilltarin e tij personal prej njĂ« kohĂ« tĂ« gjatĂ«â€œ, thuhet nĂ« padi.

“Ambasadori Sondland u mbĂ«shtet nĂ« premtimin personal tĂ« zotit Pompeo, nĂ« emĂ«r tĂ« tij dhe QeverisĂ«, pĂ«r tĂ« kĂ«rkuar kĂ«shillim tĂ« jashtĂ«m çka i kushtoi atij afro 1.8 milionĂ« dollarĂ« nĂ« tarifa e pagesa pĂ«r avokatĂ«t“.

Padia gjyqĂ«sore u raportua pĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« nga gazeta “Washington Post”./ VOA

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.