Ish-bomberi i Partizanit këshillon të kuqtë: Futbollistët duhet të hanë një pulë të pjekur

Paraqitjet e Partizanit në startin e sezonit ku ka siguruar vetëm 1 pikë në dy ndeshjet e para, ka shqetësuar tifozët e skuadrës kryeqytetase e aq më shumë figura të lidhura ngushtë me klubin e kuq. Një prej tyre është edhe ish-bomberi i kësaj skuadre Emdond Dosti, i cili shpeshherë ka dhënë këshilla të cilat mendon se klubi duhet t’i vërë në zbatim për të bërë hapa para.

dosti

Këtë herë, nëpërmjet rrjeteve sociale, ai ka dhënë idenë e tij se si Partizani mund të rritë cilësinë në përgatitjen e futbollistëve për ndeshjet. Ai mendon se kalimi në dy seanca stërvitore është i detyrueshëm në kushtet e sotme, kur edhe mundësitë financiare janë më të mëdha.

STATUSI I DOSTIT

“Çfarë e pengon Partizanin të stërvitet dy herë në ditë:

Përpara disa ditësh u bë lajm fakti që ekipi i Partizanit po kryente dy seanca stërvitore në ditë. Mendova! Shyqyr që erdhi kjo ditë!

Mirëpo nuk zgjati shumë dhe ekipi iu kthye stërvitjes një herë në ditë. Kjo nuk është e mjaftueshme. Stërvitja dy herë në ditë është e domosdoshme. Ajo rrit cilësinë. Sot këtë stërvitje e bëjnë madje edhe fëmijët.

Një futbollist ka nevojë për mbi 4 mijë kalori që të përballojë deri 4 orë stërvitje në ditë.

Një pulë e pjekur përmban afërsisht 3 mijë kalori.

Pra futbollistit i mjafton të hajë një pulë dhe ushqime të tjera që të marrë “karburantin” e mjaftueshëm për 4 orë stërvitje.

Nuk besoj se futbollisti nuk ka 5 mijë lekë  të vjetra për të blerë një pulë. Nuk është koha kur brezi im mezi siguronim ushqim. Klubi duhet me patjetër të shtojë stërvitjen!”.

edmond dosti111

PANORAMASPORT.AL

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *