Ish-kampione shahu! Kush është Rachel Reeves, gruaja e parë në historinë e Britanisë që zgjidhet kancelare e Thesarit

ish kampione shahu kush eshte rachel reeves gruaja e pare ne historine e britanise qe zgjidhet kancelare e thesaritNjë grua, Rachel Reeves, ka marrë përsipër Thesarin në qeverinë e Keir Starmer, e para në historinë e e Britanisë që do të drejtojë këtë zyrë.

Rachel Reeves

Emërimi në këtë pozicion dukej pothuajse një përfundim i paramenduar në shtypin britanik, me The Guardian që tashmë para zgjedhjeve theksoi se politikanja 45-vjeçare ka CV-në e përsosur për këtë rol.

I shkolluar në Oksford, Reeves ka punuar në Bankën e Anglisë si ekonomiste si dhe në sektorin privat.

Sistematike, e rreptë dhe e sigurt për veten, Reeves ka qenë një kampione shahu që fëmijë. Pas studimeve ajo zgjodhi Bankën e Anglisë, një pozicion kërkues i bërë edhe më ambicioz nga mjedisi konkurrues dhe i dominuar nga meshkujt.

Ajo më vonë e gjeti veten në Uashington, ku vetëm 23 vjeç, kishte akses në Thesarin e SHBA, Shtëpinë e Bardhë dhe Kongresin. Ajo u rikthye në Britani ku punonte në sektorin privat, duke lënë përshtypjet më të mira në politikë që në vitet e saj studentore.

Ata që kishin ndër vepruar me të në atë kohë, e përshkruanin atë si një pragmatiste, me synime realiste politike , një “tru politik” nga “krahu i djathtë” i Partisë Laburiste.

Pasi dështoi të zgjidhej në zonën e saj elektorale, ajo hyri në Parlament në vitin 2010, vitin kur laburistët humbën zgjedhjet.

Nën drejtimin e Jeremy Corbyn, i cili e ktheu partinë në të majtë, Reeves pothuajse u “dorëzua” në bankat e pasme, të cilat janë të zëna nga deputetë të linjës së dytë. Ajo ishte pyetur atëherë, në vitin 2016, se çfarë do të bënte nëse do të merrte Ministrinë e Financave.

“Unë do të rregulloja sistemin e mirëqenies së fëmijëve”, tha ajo, “sepse është i mirë për gratë dhe i mirë për ekonominë”.

Pavarësisht përvojës së saj, Starmer nuk e zgjodhi atë në vitin 2020, kur mori përsipër festën për Kancelarin në hije të Thesarit. Një vit më vonë, kur kryetari i partisë gati dha dorëheqjen pas një dështimi zgjedhor në një zgjedhje të pjesshme, Reeves u përfol si pasardhësja e tij, por i mohoi fjalët që po qarkullonin.

Në fund, Starmer qëndroi dhe e emëroi atë si ministre në hije, duke marrë përsipër të fitonte besimin e opinionit publik, si dhe të biznesit.

Ministrja e re është e martuar me dy fëmijë, por jetën e saj familjare e mban larg syrit të publikut. Në vitin 2017, deputete u zgjodh edhe motra e saj e vogël, Ellie Reeves, me të cilën ka një lidhje të ngushtë.

Çfarë do të gjejë ajo përballë saj?

Laburistët po marrin nën kontroll një ekonomi që po përpiqet të gjejë rrugën e saj pas Brexit-it, për të cilën ata gjithashtu thonë se tani është e pakthyeshme. Në manifestin e tij parazgjedhor, ata theksojnë se duan të rritet ritmi i rritjes për të forcuar shërbimet e sektorit publik.

Në një kohë kur shumë, përfshirë edhe brenda partisë, do të bëjnë thirrje për një rritje të shpenzimeve publike, Reeves duhet të theksojë stabilitetin fiskal dhe “rritje” e shpenzimeve.

Herët a vonë, ndoshta edhe brenda pak muajsh, ajo do të dalë një politikane jo shumë e njohur. Tashmë në festë ka disa ankesa për Reeves dhe ekipin e saj.

Ata thonë se janë si nëndetësja: operojnë gjithmonë nën sipërfaqe dhe silurojnë idetë e drejtuesve të tjerë që vrapojnë për të marrë atë që u shpëtua.

Reeves, megjithatë, beson se stabiliteti është çelësi. Punonjësit gjithashtu duhet të ndihen të sigurt.

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” <!–

–> © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts