Ish-Kancelarit austriak i hiqet imuniteti

09:51 19/11/2021

Kurz akuzohet se përdori paratë e shtetit për të sponsorizuar një sondazh në favor të tij

Parlamenti i Austrisë i ka hequr imunitetin ish-kancelarit Sebastian Kurz. Politikani konservator akuzohet se ka përdorur paratë e shtetit për të paguar sondazhet për të rritur imazhin e tij.

Tani Kurz do të përballet me një hetim për korrupsion. Për këto akuza para disa muajsh ai u detyrua të largohej nga posti i Kancelarit.

Partia e tij e qendrĂ«s sĂ« djathtĂ« Popullore Austriake (ÖVP) mbĂ«shteti masĂ«n pĂ«r heqjen e imunitetit tĂ« Kurz dhe lejimin e hetimit.

VetĂ« ish-kancelari kishte bĂ«rĂ« thirrje mĂ« parĂ« pĂ«r heqjen e imunitetit tĂ« tij nĂ« mĂ«nyrĂ« qĂ« hetimi tĂ« mund tĂ« vazhdonte, duke kĂ«mbĂ«ngulur se donte tĂ« luftonte pretendimet “tĂ« rreme”.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *