Ish-komandantët e UÇK-së përballen me dëgjimin tjetër në Hagë

hashim thaci

Seanca e radhës në Gjykatën Speciale në Hagë kundër ish anëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Rexhep Selimi dhe Jakup Krasniqi do të zhvillohet këtë të Enjte.

Kjo është seanca e tretë që nga arrestimi i tyre. Prokuroria Speciale u kërkoi gjyqtarëve të fillonin gjyqin kundër këtyre katër anëtarëve të UÇK-së në shtator.

“Koha e dhënë jep shumë muaj për të përgatitur mbrojtjen për një çështje të përcaktuar qartë, duke njohur interesat themelore të viktimave, dëshmitarëve dhe drejtësisë, në zvogëlimin e rreziqeve të ndërhyrjes natyrore dhe frikësimit në një gjykim të gjatë,” thuhej në letrën e prokuroria e specializuar drejtuar gjykatës.

Anëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës akuzohen për krime të kryera në disa vende në Kosovë si dhe në Kukës dhe Cahan në veri të Shqipërisë kundër qindra civilëve dhe personave që nuk morën pjesë aktive në luftimet gjatë Luftës për çlirimin e Kosovës në 1999.

Lexo me shume: www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *