Ish komandanti britanik bën parashikimin: Putin do kërkojë paqen kur të ketë pushtuar mjaftueshëm territor, Macron dhe Scholz do të…

Një ish-komandant i Ushtrisë Britanike ka deklaruar se Ukraina përfundimisht do të detyrohet të pranojë çdo gjë që kërkojnë rusët, nga Emmanuel Macron dhe Olaf Scholz.

Franca dhe Gjermania janë këshilluar të ushtrojnë presion mbi Ukrainën për të nënshkruar një marrëveshje paqeje me Rusinë pasi ushtria e Vladimir Putin të ketë zhdukur zonat e fundit të rezistencës në Donbas.

Ish-komandanti britanik, Richard Kemp, ka paralajmëruar se Emmanuel Macron dhe Olaf Scholz ka të ngjarë të shtyjnë Kievin të pranojë “çfarëdo që të kërkojnë rusët” pasi të përfundojë konflikti ushtarak në lindje të Ukrainës.

“Unë mendoj se në realitet, rusët po bëjnë më të mirën tani ndërsa ne flasim për të marrë të gjithë rajonin e Donbasit në Ukrainën lindore, dhe ata janë mjaft të suksesshëm në këtë. Është një lloj procesi i ngadaltë dhe i gjatë, por unë mendoj se përfundimisht, për fat të keq, ata ndoshta do të mbizotërojnë në Ukrainën lindore.

Ata gjithashtu, nuk kam dyshim, do të konsolidojnë përfitimet e tyre që kanë bërë në Ukrainën jugore, duke marrë pjesën më të madhe të vijës bregdetare jugore të Ukrainës. Në atë pikë, mendoj se sapo të jenë të lumtur, Putini do të kërkojë paqe. Jam i sigurt se njerëz si presidenti Macron, kancelari Scholz do ta shtyjnë Ukrainën të pranojë çdo gjë që rusët kërkojnë me siguri”, tha Kemp për Sky News Australia

Rusia ka sulmuar pozicionet në Ukrainën lindore në një përpjekje për të rrethuar forcat ukrainase në Donbas dhe për të shmangur një kundërofensivë rreth qytetit të Izium.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se ofensiva e Rusisë në Donbas kishte ngecur dhe Ukraina mund ta fitonte luftën, një rezultat që disa analistë ushtarakë e parashikuan në fillim të konfliktit.

“Lufta e Rusisë në Ukrainë nuk po shkon siç kishte planifikuar Moska”, u tha Stoltenberg gazetarëve të dielën.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.