Ish-kryeministri britanik tregon si e kërcënoi Putin në zyrë: Nxorri para meje letrat dhe filloi…

Gordon Brown ka zbuluar se Vladimir Putin e kërcënoi atë gjatë një vizite zyrtare në Moskë dhe thotë se Perëndimi ‘dështoi’ t’i rezistojë Presidentit rus për vite përpara pushtimit të tij në Ukrainë.

“Nuk kisha asnjë iluzion se si ishte Putini”, tha ish-kryeministri në një intervistë këtë fundjavë.

Duke kujtuar një vizitë të vitit 2006 në Kremlin, ndërsa ishte Kancelar i Thesarit, zoti Brown tha: “Më ulën në një vend shumë të ulët, kështu që po e shikoja lart. Ai sigurisht që është një burrë relativisht i vogël dhe i vesh këpucët me takë të madhe.

“Gjithsesi, atë ditë ai nxori këto letrat dhe vazhdoi të lexonte të gjitha këto informacione që kishte për mua, sikur të donte të provonte se dinte më shumë për mua sesa unë dija për veten time. Pra, kur njerëzit thonë se Putini ka ndryshuar dhe vetëm tani po kërcënon, unë mund t’ju them se ai po më kërcënonte edhe atëherë.

Brown beson se Putini i përgjigjet vetëm “një shfaqjeje fuqie të pakompromis dhe të palëkundur”, duke shtuar: “E vetmja gjë që Putini kupton është fuqia. Dobësi që do të shfrytëzojë; ai është oportunist në shkallën e nëntë.’

Dhe ai paralajmëroi se mosveprimi i Perëndimit lidhur me pushtimin e Krimesë nga Rusia në vitin 2014, i cili ndodhi ndërsa David Cameron ishte kryeministër, “e lejoi Putinin të mendonte se mund të ikte me inkursione të mëtejshme”.

Komentet erdhën pasi presidenti ukrainas Volodymr Zelensky vizitoi dje trupat në një bunker në vijën e frontit të rajonit jugor të Mykolaiv.

Pavarësisht përparimeve ruse në Ukrainën lindore, Zelensky tha: “Burrat tanë trima. Secili prej tyre është duke punuar në mënyrë të qetë. Ne patjetër do të durojmë! Ne do të fitojmë patjetër.’

Armët e rënda të furnizuara nga perëndimi po arrijnë në vijat e frontit, megjithëse jo në sasi që zyrtarët ukrainas thonë se nevojiten për të shtyrë forcat ruse.

Mbrëmë, kishte frikë nga një tjetër ofensivë ruse për të kapur qytetin kyç të Sievierodonetsk. Serhiy Gaidai, guvernatori rajonal në Luhansk, pretendoi se rezervistët rusë po ridrejtoheshin në zonë.

Ndërkohë, teksa u kthye në Britaninë e Madhe nga një vizitë në Kiev, kryeministri Boris Johnson tha: “Rusët po ecin përpara centimetër pas centimetri dhe është jetike për ne të tregojmë atë që dimë të jetë e vërtetë, që është se Ukraina mund të fitojë. dhe do të fitojë.’

Ai shtoi: “Kur lodhja e Ukrainës po fillon, është shumë e rëndësishme të tregojmë se jemi me ta për një kohë të gjatë dhe po u japim atyre qëndrueshmërinë strategjike që u nevojitet”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.