Ish-kryeministri ukrainas: Putini do ta humbasë këtë luftë

Ish-kryeministri ukrainas Arseniy Yatsenyuk tha se konflikti i vazhdueshëm në Ukrainë është ngjarja më dramatike që nga Lufta e Dytë Botërore.

“Kjo nuk është vetëm një fatkeqësi. Gjithçka që Presidenti rus Vladimir Putin, miqtë e tij dhe ushtarët e tij të ashtuquajtur i bënë popullit ukrainas, janë krime lufte dhe krime kundër njerëzimit”, tha Yatsenyuk për Jake Tapper të CNN.

Pyetja më e madhe, tha Yatsenyuk, është se çfarë ndodh në fund me Putinin dhe ushtrinë e tij.

“Si të sillet para drejtësisë personalisht Putini dhe çdo komandant i vetëm në zinxhir, dhe çdo ushtar që kreu këto mizori kundër popullit ukrainas,” shtoi ai.

Megjithëse presidenti rus aktualisht duket se po vepron pa asnjë rekurs, Yatsenyuk parashikoi se mbretërimi i Putinit do të përfundojë me dështim.

“Unë ende besoj se Putini do ta humbasë këtë luftë… Kjo është lufta kundër botës së lirë. Kjo është lufta kundër çdo qenieje njerëzore. Kjo është lufta kundër lirisë,” tha ai për Tapper. “Ai do ta humbasë këtë luftë, por ne duhet të përgatitemi që tani… Unë besoj se duhet të hapim urgjentisht një lloj grupi të përbashkët hetimor në mënyrë që të jemi të përgatitur për të sjellë përpara drejtësisë Putinin dhe për të parë Putinin të ulur pas hekurave.”

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.