Ish-ministri i Jashtëm gjerman akuzon Izraelin për kryerjen e krimeve të luftës në Gaza

ish ministri i jashtem gjerman akuzon izraelin per kryerjen e krimeve te luftes ne gaza
ish ministri i jashtem gjerman akuzon izraelin per kryerjen e krimeve te luftes ne gaza

Ish-ministri i Jashtëm gjerman Sigmar Gabriel akuzoi Izraelin për kryerjen e “krimeve të luftës” në Gaza.

“Ajo që kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu dhe qeveria izraelite po bëjnë atje janë krime lufte,” tha Gabriel në një intervistë për faqen e lajmeve Pioneer.

Qeveria izraelite po kryen një operacion ushtarak në Gaza që “jo vetëm i drejtuar kundër Hamasit, por gjithashtu përfshin një numër të pabesueshëm viktimash civile. Kjo shkel gjithçka që dimë: Konventën e Hagës për Luftën në Tokë, ligjin ndërkombëtar të luftës. Kjo nuk mund të jetë justifikuar”, shtoi ai.

Gabriel akuzoi Netanyahun për zgjatjen e luftës në Gaza në mënyrë që ai të mund të qëndrojë në pushtet. “Ditën që të përfundojë lufta, ai do të jetë jashtë detyrës”, tha ai.

Vërejtjet e Gabriel erdhën pas rezolutës së javës së kaluar të Këshillit të të Drejtave të Njeriut të OKB-së që i bën thirrje Izraelit të mbahet përgjegjës për krimet e mundshme të luftës dhe krimet kundër njerëzimit në Gaza.

Vetëm gjashtë vende votuan kundër rezolutës, e cila kaloi me 28 vota pro dhe 13 abstenime.

Një aleate e fortë e Izraelit, Gjermania ishte ndër ato vende që kundërshtuan masën.

Gjermania po përballet gjithashtu me akuza ligjore nga Nikaragua në gjykatën më të lartë të OKB-së se po “lehtëson kryerjen e gjenocidit” kundër palestinezëve me mbështetjen e saj ushtarake dhe politike për Izraelin.

Izraeli ka zhvilluar një ofensivë vdekjeprurëse ushtarake në territorin palestinez që nga një sulm ndërkufitar i 7 tetorit nga grupi i rezistencës palestineze, Hamas, i cili vrau afro 1,200 njerëz.

Më shumë se 33,300 palestinezë janë vrarë që atëherë dhe rreth 76,000 janë plagosur në mes të shkatërrimit në masë dhe mungesës së nevojave.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (ICJ), e cila në janar nxori një vendim të përkohshëm që urdhëroi Tel Avivin të ndalonte aktet gjenocidale dhe të merrte masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts