Ish-presidenti rus kërcënon Perëndimin: Do të ketë luftë bërthamore nëse…

ish presidenti rus kercenon perendimin do te kete lufte berthamore nese
ish presidenti rus kercenon perendimin do te kete lufte berthamore nese

Ish-presidenti rus dhe njëkohësisht zëvendëskryetar i Këshillit të Sigurimit të Federatës Ruse, Dmitry Medvedev ka kërcënuar SHBA-të dhe Evropën me luftë bërthamore nëse Rusia kthehet në kufijtë e saj të njohur që në vitin 1991.

Në një postim në rrjetin social “Telegram”, nënkryetari aktual i Këshillit të Sigurimit rus përsëriti se kthimi i Ukrainës në kufijtë e saj të vjetër do të ishte në kundërshtim me kushtetutën ruse, veçanërisht pasi territoret e pushtuara në Ukrainën lindore dhe Krime tashmë janë aneksuar si pjesë integrale e Rusisë.

“Dhe tani vijmë te pyetja kryesore: a besojnë vërtet këta idiotë (në Perëndim) se populli rus do të pranonte një shpërbërje të tillë të vendit të tyre? Në vend të kësaj, ushtria ruse do të sulmonte Uashingtonin, Berlinin ose Londrën përveç Kievit”, ka shkruar Medvedev.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts