Ish-zëvendës kancelari i Austrisë, Strache përballet me akuza të reja për korrupsion

Ish-zëvendës kancelari austriak Heinz-Christian Strache është akuzuar për korrupsion, i fundit në një sërë rastesh.

Një biznesmen i dha atij ryshfete për një shoqatë pranë Partisë së Lirisë së Strache (FPÖ), sipas zyrës së prokurorit publik të martën.

Në këmbim, biznesmenit dyshohet se iu dha një post si anëtar i bordit mbikëqyrës të operatorit shtetëror të autostradës Asfinag, ndërsa Strache ishte në detyrë, nga 2017 deri në 2019.

Ata do të përballen me 5 vjet burg nëse shpallen fajtorë. Aktakuza e fundit ka të bëjë edhe me një ftesë në Dubai, të cilën Strache nuk e ka pranuar. Ai i tha agjencisë së lajmeve APA se do t’i përgënjeshtronte akuzat në gjykatë.

Strache aktualisht ka marrë një dënim me kusht prej 15 muajsh i akuzuar për marrje të ryshfetit në tetor 2021.

Strache, i cili në atë kohë ishte kryetar partie, u akuzua se ndihmoi në ndryshimin e një ligji për të përfituar klinikën e mikut të tij pasi ai u bë zëvendëskancelar, në këmbim të donacioneve të partisë. Aktgjykimi nuk është ende ligjërisht i detyrueshëm.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.