Ish-zyrtari iranian: Nëse nuk do të ishte për MEK, Teherani do ta kishte ndërtuar bombën bërthamore

ish zyrtari iranian nese nuk do te ishte per mek teherani do ta kishte ndertuar bomben berthamore
ish zyrtari iranian nese nuk do te ishte per mek teherani do ta kishte ndertuar bomben berthamore

Duke shijuar një nivel mosndëshkimi për shkak të të qenit djali i një Ajatollah dhe një ish-nënkryetar i parlamentit (Mexhlis), Ali Motahari bëri një zbulim befasues në intervistën e tij me Iscanews.

Që në fillim, kur filluam me aktivitetin bërthamor, qëllimi ynë ishte të ndërtonim një bombë dhe të përforconim fuqinë tone parandaluese, por nuk ishim në gjendje të ruanim konfidencialitetin pasi raportet konfidenciale u zbuluan nga grupi i hipokritëve,- tha Motahari. “Hipokritët” është termi poshtërues i regjimit për Organizatën Muxhahedin-e-Khalq (MEK/PMOI).

Një vend që dëshiron të përdorë në mënyrë paqësore fuqine bërthamore nuk fillon kurrë me pasurimin (uraniumin), përkundrazi fillimisht krijon një reaktor dhe më pas hyn në fushën e pasurimit, shtoi ai. Por fillimi i pasurimit krijon dyshimin se ne duam të ndërtojmë një bombë. Nëse ne mund të ndërtonim dhe testonim bomba në mënyrë klandestine si Pakistani, do të ishte shumë parandaluese. Vendet e tjera marrin parasysh energjinë bërthamore, kështu që unë besoj se duhet t’i kishim dhënë fund asaj që filluam. Duke shprehur pesimizëm në lidhje me bisedimet aktuale bërthamore në Vjenë, ish-deputeti shtoi: Në të kaluarën jemi përpjekur të sigurojmë disa garanci në mënyrë që amerikanët të mos i thyejnë premtimet e tyre, por ne nuk patëm fuqi. Është e njëjta gjë si sot. Nëse do të bëjmë një marrëveshje, duhet të sigurohemi që amerikanët janë të lidhur me të. Në ditët e para kur JCPOA po finalizohej dhe filloi zbatimi i tij, nëse do të trajtohej siç duhet dhe nëse do të kishim lejuar të gjitha kompanitë evropiane dhe amerikane të vinin për të investuar, amerikanët nuk do të kishin mundur të minonin gjithçka kaq lehtë, sepse ata vetë kishin ngecur ne kete.

Duke ofruar dëshmi se Teherani po shkelte Rezolutën 2231 të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, Motahari tha: Testi i raketës që u krye dy ose tre ditë pas nënshkrimit të JCPOA, ishte gjithashtu një nga sjelljet që kishte një mesazh negativ për zbatimin e JCPOA. Ndërsa kritikoi retorikën e zyrtarëve të tjerë shtetërorë iranianë për një “ekonomi rezistente” dhe ” rezistuese ndaj sanksioneve”, ish nënkryetari i parlamentit tha: Realiteti është se Irani nuk mund të përparojë pa investime të huaja. Të thuash se nuk na intereson JCPOA është e gabuar. Deklaratat si “nuk na interesojnë sanksionet dhe do t’i anashkalojmë të gjitha me çfarëdolloj kostoje” janë thjesht slogane dhe kostoja shkon tek xhepat e njerëzve të zakonshëm.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts