Ish-zyrtari taleban thirrje SHBA-ve dhe vendeve të tjera: Njihni qeverinë e re afgane, mos na izoloni

Themeluesi dhe ish -kreu i byrosë politike të talebanëve, Sayed Muhammad Tayyab Agha, i ka kërkuar grupit të përfshijë njerëz të etnive të ndryshme kur formojnë një qeveri të re.

Agha tha gjithashtu se grupi duhet të përfshijë të rinjtë, veçanërisht, edhe nëse ata do të kishin punuar me ish-qeverinë e mbështetur nga SHBA.

Agha, i cili shërbeu si komisioner politik nën ish -udhëheqësin Mullah Mohammad Omar, i kërkoi komunitetit ndërkombëtar që të mos izolojë Afganistanin.

Vërejtjet e Agha vijnë dy ditë pasi SHBA tërhoqi forcat e fundit nga vendi pas 20 vitesh luftë.

Talibanët kanë thënë se duan të formojnë një qeveri “gjithëpërfshirëse” dhe se po bisedon me anëtarët e ish -qeverive për t’i inkurajuar ata që t’i bashkohen një administrate të re. Ajo gjithashtu është zotuar të respektojë të drejtat e njeriut dhe liritë e grave “brenda ligjit islam”.

Megjithatë, dhjetëra mijëra afganë janë përpjekur dëshpërimisht të largohen nga vendi pasi talebanët morën kontrollin e Kabulit më 15 gusht.

Shumë afganë kanë frikë nga një rikthim në sundimin brutal të talebanëve midis 1996 dhe 2001, kur të drejtat e grave u kufizuan ashpër dhe grupi mori dënime të rrepta në përputhje me interpretimin e ashpër të ligjit islam.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *